Чи є в Україні перспективи для розвитку малого бізнесу?

Facebook Поділитись
Питання:

«Чи є в Україні перспективи для розвитку малого бізнесу?»

Спрашивает: Олена

Відповідає експерт: Валерій Пекар, віце-президент УСПП

Валерій Пекар, віце-президент УСПП

Ми розуміємо, що малий і середній бізнес, який ми сьогодні обговорюємо – це не лише джерело  податків, як його часто розглядають політики, це, в першу чергу, джерело зайнятості, саме зайнятості, це інструмент зменшення соціальної напруги. На жаль, саме як джерело податків він часто розглядається і доводиться навіть чути про те, що кажуть: завдяки існуванню спрощеної системи оподаткування бюджет недоотримав стільки-то податків. Це неправильна філософія, бо якщо б не було спрощеної системи оподаткування, можливо, загалом цього бізнесу ми не побачили, він був би в тіні або просто виїхав.

Цифри кажуть самі за себе, з тисячу 200 зареєстрованих в Україні підприємств лише 300... З мільйона 200, вибачте, зареєстрованих підприємств лише 300 тисяч платять податки, здають звітність. З двох мільйонів 300 тисяч суб'єктів підприємницької діяльності лише мільйон 300 платять податки, здають звітність. Де решта? Ми розуміємо, де решта, вони або в тіні, або просто не працюють.

Наша податкова реформа, яку сьогодні ми маємо зробити найближчим часом, в цьому півріччі, має вирішити 5 основних завдань.

Перше. Унеможливлення корупції, яка страшенна сьогодні існує, ви знаєте, підприємці всі кажуть, що саме податкова система є найбільш корумпованою.

Друге. Радикальне зменшення податків на заробітну плату, про що вже говорилося.

Третє. Відновлення довіри до держави.

Четверте. Сприяння інвестиціям.

П'яте. Збільшення надходжень до бюджету не через збільшення податкового навантаження, а через зростання економіки.

Нам наші політики певні показують невисокі ставки в Європейському Союзі і кажуть: "Бачите, там високі ставки податків – нічого страшного". Давайте подивимося, як сьогодні зростають європейські економіки, дуже повільно. Нам треба зростати дуже швидкими темпами. Давайте подивимося, як, які були ставки податків в європейських економіках тоді, коли вони стрімко зростали – були дуже низькі. У нас сьогодні перерозподіл валового національного продукту через бюджет складає 54 відсотки. В тому  випадку... Фактично економіка не розвивається при таких цифрах, максимум є 35 відсотків, подивіться на країни, які стрімко сьогодні в світі розвиваються.

Рецепт економічного зростання дуже простий: спрощення ведення  бізнесу, зменшення податків.

І ще одне. У нас надзвичайно високі, як було сказано, податки на заробітну плату, дуже низькі податки на капітал. Яку економіку ми стимулюємо? Стару економіку, в якій частка праці в доданій вартості дуже низька, а частка капіталу дуже висока. Це нормальна стара олігархічна економіка. Для неї в нас дуже хороші умови, для сучасної економіки, креативної у нас дуже погані, тому що там частка праці в доданій вартості майже сто відсотків.

Що пропонує нам сьогодні за реформу Міністерство фінансів? На жаль, Міністерство фінансів приховує під гарними словами збільшення, знову-таки збільшення ставок податків. Ми говоримо про зменшення, а насправді, якщо ми порахуємо, це збільшення ставок податків.

Що пропонують громадські організації? Радикальне зменшення податків на заробітну плату, для того щоб вивести економіку з тіні і створити належні умови для розвитку нової, креативної економіки. Замість податку на прибуток – податок на розподілений прибуток, аби стимулювати інвестиції.

Звичайно, скасування ПДВ-рахунків, які вимивають обігові кошти підприємств, саме через те, що сьогодні вони керуються в ручному режимі, і сьогодні ми бачимо величезну кількість позовів, лише в перше півріччя – 25 тисяч позовів до Державної фіскальної служби, які показують, що система просто не працює. Давайте визнаємо чесно: система не працює. І, звичайно, не можна чіпати спрощену систему оподаткування, бо це просто призведе до соціального вибуху.

Я хочу вам сказати, шановне панство, сьогодні величезна кількість різних реформ в різних сферах життя робиться в Україні, але люди цих реформ не бачать, тому що це поки що лише на законодавчому рівні. У великих містах ви бачили поки що лише нову поліцію.

Податкова реформа – це є один із небагатьох запобіжників, тому що податкову реформу, реальну стимулюючу, побачить величезна кількість людей і скаже: "Оце нарешті щось почало робитися на краще". У нас не дуже багато запобіжників до того моменту, коли збіднілий і злосний народ вийде на вулиці і запитає: "Де наші реформи, які ви нам обіцяли?"

Значна робота реформаторів, які сьогодні є і в уряді, і в парламенті, поки що не призвела до поліпшення життя. Нам потрібні швидкі перемоги, швидкі результати, на які би люди подивилися і сказали: "Життя потрошку змінюється на краще".

Тому пропоную внести в рішення наших сьогоднішніх парламентських слухань наступне: забезпечити розробку та пріоритетний розгляд нової редакції Податкового кодексу,  що передбачає  зменшення податків  на заробітну плату, збереження спрощеної системи оподаткування, скасування ПДВ-рахунків, податкової інспекції.