Комісія банків-нерезидентів і валютний контроль

Facebook Поділитись
Питання:

«Комісія банків-нерезидентів і валютний контроль»

Спрашивает: Ігор Іванович

Відповідає експерт: Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

Законодавством України передбачено, що у разі якщо виручка від експортної операції прийшла за мінусом комісій банків-нерезидентів, операція може бути знята з валютного контролю з дотриманням певних умов.

Згідно з підпунктом «е» пункту 1.8 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління НБУ № 136 від 24.03.1999р., сума валютної виручки може бути зменшена, якщо протягом виконання зобов'язань за договором відбувається оплата резидентом комісійних винагород, утриманих банками-нерезидентами, у разі, якщо оплата резидентом таких комісій передбачена експортними, імпортними угодами і підтверджена відповідним банківським документом або підтверджена відповідним банківським документом (підтвердження не вимагається, якщо оплата комісійної винагороди передбачена угодою і за кожним окремим платежем не перевищує 50 євро або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті).

Таким чином, сума валютної виручки зменшується на суму комісій банків-нерезидентів у наступних випадках:

• Якщо оплата резидентом комісії іноземного банку передбачена ЗЕД-контрактом та підтверджена банківським документом (так званим свіфт-повідомленням).

• Якщо оплата підтверджена відповідним банківським документом.

• Якщо підтвердження про зняття комісій банком-нерезидентом немає, але утримання комісії з виручки передбачено договором і сума комісії не перевищує 50 євро або еквівалентній сумі в іншій валюті .

Тобто, незважаючи на те, що оплата комісій банків-нерезидентів не передбачена експортним контрактом з нерезидентом, обслуговуючий банк зобов'язаний зняти операцію з контролю у разі, якщо сума банківських комісій не перевищує 50 євро або еквівалент цієї суми за курсом НБУ в іншій іноземній валюті.

Якщо ж сума банківських комісій більше, правильно було б внести відповідні зміни в текст ЗЕД-контракту, і вказати, що допускається віднесення на витрати постачальника сум комісій банків-нерезидентів , утриманих за переказ грошових коштів.