Податкова амністія: що чекає бізнес?

Facebook Поділитись
Питання:

«Податкова амністія: що чекає бізнес?»

Спрашивает: Петро Васильович, підприємець

Відповідає експерт: Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

 

Ідея податкової амністії капіталів виношувалася ще міністром доходів і зборів Олександром Клименко. За даними міністерства, рівень тінізації економіки в Україні становить від 30 до 50 %. Подача юридичними особами та громадянами «нульової  декларації» з інформацією про все майно і гроші, які їм належать, зі сплатою 1% від вартості за найскромнішими підрахунками дозволяє розраховувати на 3-3,5 мільярда гривень надходжень до бюджету. Спробуємо розібратися детальніше.

Що таке податкова амністія?

Податкова амністія передбачає разовий захід з легалізації доходів та майна громадян, виведення з тіні доходів, з яких не були сплачені податки. Задекларувавши кошти, цінності, майно, юридичні особи та громадяни одноразово сплатять податок у певному відсотку від вартості легалізованих активів.

На яких умовах може бути проведена податкова амністія в Україні?

В Україні на даний момент мова йде про амністію капіталів. Після проведення податкової амністії планується ввести систему непрямого оподаткування. Передбачається, що податкові органи зіставлять доходи і витрати громадян. Виявлені невідповідності в частині витрат будуть предметом розслідування органами податкової міліції.

До слова, в Україні цю ідею озвучували вже не один раз. У листопаді 2013р. навіть був оприлюднений законопроект № 3590 про декларування тіньових доходів юридичних і фізичних осіб.

Податкова амністія. У чому плюс для держави?

По-перше, це поповнення державного бюджету за рахунок надходжень прихованих податків, а також економія бюджетних коштів держави на перевірки податковими та правоохоронними органами потенційно ухилилися від податків суб'єктів.

Друге - це виведення тіньового бізнесу в легальний обіг. Податкові органи припускають , що отримавши амністію за старими "гріхам" , платник податків не стане здійснювати нові правопорушення і вживе заходів для прозорої сплати всіх податків.

До того ж, якщо платник податків за умовами амністії легалізує свої закордонні накопичення, країна отримає додаткове джерело валютних надходжень у вигляді репатрійованих коштів.

Передбачається також, що подібна акція може послужити основою налагодження довірчих відносин між державою та платниками податків.

Чи проводилися подібні податкові амністії в інших країнах?

Успішними прикладами податкових амністій в Європі вважаються подібні заходи у Франції, Великобританії та Італії. Прихильники податкової амністії часто наводять приклад, коли в Італії після оголошення амністії громадяни задекларували 95 млрд. євро, які були репатрійовані в країну.

У США податкові амністії проводяться регулярно на рівні окремих штатів. З 1982 по 1997 рр.. 35 штатів здійснили різні програми податкових амністій . Було зібрано в загальній складності 2,1 млрд. доларів, причому найуспішніші програми збільшили надходження до місцевого бюджету на 1 - 3%. Як показує статистика, найбільший успіх досягався при поєднанні амністії з посиленням відповідальності за подальшу несплату податків.

Вважаються ефективними і дві податкові амністії в Казахстані. У 2001 році під час амністії капіталу в Казахстані було легалізовано 480 мільйонів доларів. У 2005-2007 роках громадяни Казахстану задекларували майно на суму близько 6,7 млрд. доларів.

Невдалим прикладом ініціативи податкової амністії є Грузія. У 2004 році президент Михайло Саакашвілі пообіцяв пробачити громадянам і підприємствам приховані гроші і майно. За легалізацію потрібно було заплатити 1 % від вартості задекларованого майна або доходів. В якості гарантії безпеки декларантів Саакашвілі дав слово, що вся попередня податкова документація буде знищена, і відкрити кримінальну справу проти ухильників податківці не зможуть просто фізично. Але задумка не вдалася. За рік свої незадекларовані доходи показали тільки 8 осіб , які поповнили бюджет лише на 35 тисяч доларів замість запланованих 4 мільйонів доларів.

У Бельгії податкова амністія торкнулася лише фізичних осіб. За 2004 рік влада розраховували отримати в казну 500 мільйонів доларів , але не вийшло. Вдалося зібрати тільки 6 % від запланованої суми. Громадяни мали право подавати декларації з прихованим раніше доходам по акціях, банківських рахунків, облігаціями, якими вони розташовували в Бельгії та за її межами. Доходи оподатковувалися за зниженими ставками: 6 % і 9 %. Додатково кожному декларанту видавалася розписка, що за укриття від податків вже легалізованих сум кримінальна справа порушуватися не буде. У тому, що ідея провалилася, влада звинуватила податкових консультантів, які, за словами чиновників, відмовляли своїх клієнтів декларувати всі доходи.

За даними західних аналітиків, в Україні близько 40 тисяч доларових мільйонерів. Чи враховується в їх числі кількість «підпільних мільйонерів»? Які в підсумку будуть результати податкової амністії в Україні? Чи дозволить українцям національна тварина - «жаба» - здати декларації з переліком нажитого непосильною працею?