Відповіді В.Гройсмана на запитання підприємців

Facebook Поділитись
Питання:

«Відповіді В.Гройсмана на запитання підприємців»

Спрашивает: Ірина

Відповідає експерт: Володимир Гройсман, прем'єр-міністр України

Володимир Гройсман, прем'єр-міністр України

М.  Павлюк, представник Асоціації портів України.  В 2016 году Ассоциацией морских портов Украины была представлена стратегия развития морской отрасли. Однако до сих пор  нет органа управления морской отраслью. Нет морской администрации портов, ее необходимо было создать еще 3 года назад, что было предписано законом о портах. Сегодня это находится на контроле международной организации ИМА.

 И второй вопрос, ассоциация морских портов Украины, которая в противоречие  закону о портах была создана  вместо административного органа, провела реорганизацию в портах, разделив порт на две части –  администрацию и стивидорную компанию. В итоге  порт вообще потерял свое значение, начался  развал,  который не дает возможности провести приватизацию, потому что разделили все имущество.  Остановились работы по развитию порта, по привлечению инвестиций. Просим провести заседание Кабмина, заслушать состояние дел в  морской отрасли, сотни миллиардов гривен  зарыто здесь. 

В.Гройсман.  Вважаю,  потрібно окремо розглянути це питання спільно з міністерством. Насправді хочу сказати, що ми створили логістичний комітет, я спробував подивитися, де ми знаходимося сьогодні на карті транснаціональних коридорів. Боляче дивитися на це. В  той час,  коли інші держави розвивалися,  у нас відбувалися процеси,   про які ви щойно згадали, і це стосується не тільки морських портів. Там відбувається безлад,  і він  з'явився не сьогодні. Ми маємо дуже серйозно хронічні проблеми. Однією постановою КМУ вирішити їх, на превеликий жаль,  важко. Але я згоден,  що треба наводити порядок в українських портах. Ось мені говорять  – після 19-ї години вдвічі зростають портові збори. Це диверсія проти України. Весь світ працює за ринковими принципами, у нас після 19.00 безлад.  Звісно,  перевалка вантажів буде йти до інших портів. Я вважаю,  що проникнення в тому числі в систему управління наших недругів є дуже високим,  і  вважаю,  що наше з вами завдання їх просто звідти прибирати.

Віталій Цимбалюк, голова  Національної академії медичних наук України.  Перш за все,  прошу знову зробити  нараду,  яку ви робили по академіям, щодо НАМНУ. Сподіваємось, вона  дасть  поштовх для розвитку.  Що в медицині криза, є очевидним. Є два варіанти вийти з неї. Медичні заклади, особливо наукові,  можуть вижити, але давайте відміняти 49 статтю Конституції. Давайте чесно і відверто говорити, що у нас немає безкоштовної  медицини.  І варіант номер 2 –  можливо, Кабінет міністрів дасть перелік послуг,  які можуть виконувати наші заклади за кошти,  і тоді ми будемо виживати. Крім того, треба  зберегти академію наук, тому що немає майбутнього ні в одної  країни, де не  розвивається наука, така країна стає колонією.

В.Гройсман. Охорони здоров’я – надважлива проблема. Якщо ми подивимося на тривалість життя українських громадян, то побачимо,  на превеликий жаль, вони  живуть на 7 років менше,  ніж наші сусіди в ЄС. Це величезна несправедливість. Подивимося на саму систему охорони здоров’я, туди ми витрачаємо мільярди. Якщо так, чому  український лікар бідний, чому людина лікується  в жахливих умовах? Отже, система є хворою, і її треба змінити. Ми пропонуємо змінити систему фінансування – припинити  фінансувати «стіни» лікарні. Треба чітко визначити,  скільки коштує та чи інша медична  послуга, і платити за надану послугу.  Мережа  закладів має  адекватною.  Бо лікарні в нас є,  а от якісної медичної послуги немає. Ми розробили пакет змін щодо системи фінансування, утворення єдиної системи охорони здоров’я України, який потребує прийняття парламентом.  Паралельно ми запустили програму  безкоштовних ліків, створюємо кардіоцентр, тому що сьогодні є чемпіонами в  серцево-судинних захворюваннях.

Переконаний, що національну науку потрібно підтримувати. Треба мотивувати створення ефективних наукових розробок з подальшим  впровадженням  їх в життя. Про 49 статтю Конституції. Держава має визнати,  що вона здатна забезпечувати,  і що потрібно  дофінансовувати. Але необхідний мінімум, в тому числі з  екстреної допомоги, держава має взяти на себе і платити за кожного українського громадянина. Окрема подяка парламенту,  що на цьому пленарному тижні було ухвалено рішення про автономізацію медичних закладів. Це дуже важливий крок вперед, відтепер заклади не  будуть  забюрократизованими,  а  вільними,  і будуть адекватно реагувати на потреби громадян.

Сергій Доротич, голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва». Я представник малого підприємництва і сам є підприємцем на 3-й групі. Просив би,  щоб голос малого бізнесу теж був почутий.  

 На нашу оцінку,  уряд, нажаль,  приймає невиважені рішення. І якщо ви як прем’єр-міністр хочете приймати стратегічно правильні, справедливі рішення, то ми би просили вас відновити або реорганізувати роботу консультативних інституцій при центральних органах виконавчої влади, так звані громадські ради, щоб вони мали можливості  реагування на владні ініціативи, в тому числі їх контроль. Хотів би зупинитися на ключових проблемах, які заважають  малому бізнесу. Саме головне –  це обмеження і контроль природних монополій. Зараз  відбувається мітинг під Українським домом. Якщо великий бізнес може дискутувати з монополістами, з облгазом, обленерго, водоканалами, то малому бізнесу доводиться відчувати прямолінійний диктат – або приймаєш кабальні умови,  або тебе просто відключають від мережі. Це стосується питань тарифоутворення, тарифів на підключення, передплати, яку з мене особисто стягують на три місяці вперед.

Дуже важлива проблема –  впровадження загальнодержавних правил для органів місцевого самоврядування. Ми дуже раді що зараз відбувається реформа місцевого самоврядування, але, нажаль,  на місцях можновладці дивно сприймають ці повноваження і в прямому сенсі закручують гайки малому підприємництву. Це стосується питань розміщення, землевідведення, різного роду погоджень.  Треба зобов’язати органи місцевого самоврядування працювати задля сприяння бізнесу, а не видумувати нові перепони. Що стосується збереження спрощеної системи оподаткування. Знов дискутуємо  щодо переліку товарів,  які будуть реалізовуватися з касовим апаратом. Недолугі рішення  в черговий раз можуть розчарувати  бізнес,  ініціативних громадян,  які потім втікають з країни. Дуже необхідно вирішувати проблему  доступу до кредитних ресурсів. Але потрібно мати гарантії їх збереження.  На сьогоднішній день мільярди гривень вилучено з обігу суб’єктів господарської діяльності. Я особисто як підприємець втратив 140 тис грн в збанкрутілій фінансовій установі,  і ніхто їх не поверне. Депозити фізичних осіб захищені державою, їх  хоча б в якісь мірі відшкодовують, однак  суб’єкти підприємницької діяльності, юридичні особи не захищені.

В. Гройсман З багатьма питаннями я можу з вами погодитися, в тому числі щодо доступу до мереж. Вважаю,  що з цими монополістами треба ставити крапку. Сьогодні вони викручують руки і ноги бізнесу. Фактично до них приходить  клієнт, якого треба шанувати і поважати, вони ж починають йому нав’язувати технічні умови,  які в природі не існує,  виставляти йому такі рахунки, що голова кругом.  Була в НКРЕКП  недолуга спроба підняти тарифі на підключення до електромереж, зараз вони мають її виправити. Проведена  зустріч з бізнесом, знайдено  системне рішення, за яким монополіст має вас підключити за абсолютно прозорими умовами. Треба,  щоб промисловці ці пропозиції вивчили і  дали зворотній зв’язок. Що стосується місцевої влади.  Там,  де місцева влада  адекватна,  жодних проблем з бізнесом немає. Насправді я прийшов в центральну владу працювати заради децентралізації влади. Ми вже зробили те, що  за 23 роки незалежності ніхто  й не думав.  Сьогодні у місцевої влади є всі повноваження на управління територіями,  є достатньо коштів,  щоб створювати  малому бізнесу необхідну інфраструктуру  для розвитку. Ми дали можливість отримувати напряму в місцеві  бюджети 50% ПДФО, отже, зроблено все,  щоб вони на вас працювали,  я наголошую. Є проблеми? Давайте зустрічатися і  визначати.  Що стосується продукція,  яка буде продаватися через касовий апарат.  Я вважаю,  що це дуже міцний антиконтрабандний крок. Фактично ми багато місяців працювали,  щоб побутова техніка, яка продається сьогодні в Україні, йшла через  касовий апарат. Якщо ви на 3-й групі,  вам нічого не загрожує. Але я точно можу сказати,  що певні  недосконалості українського законодавства були  величезним подарунком для контрабандистів,  які завозять сірий імпорт.  Ми будемо зараз модернізувати митницю, почали наводити лад у  тарифікації розмитнення українських товарів, щоб перекрити всі нелегальні та напівлегальні шляхи поставок товарів. Уряд готовий до діалогу, ми зустрічаємося не тільки з великим бізнесом, але й з  підприємцями всієї України з різними масштабами бізнесу. Треба зробити так,  щоб основою економіки  був малий і середній бізнес,  як це в нормальних розвинутих країнах. Не має вся держава залежати  від 5 десятків кампаній.  Продовжений  мораторій, щоб не було перевірок. Є прийнятною система обліку, якщо її треба вдосконалювати, ми до цього готові. Але я буду підтримувати тільки білий бізнес,  сірих схем не буде. Якщо є правила, ці правила мають працювати абсолютно для всіх.