Як у нинішніх умовах підприємцю захиститись від ненадійних партнерів, що потім не виконують укладені контракти? До кого звертатись?

Facebook Поділитись
Питання:

«Як у нинішніх умовах підприємцю захиститись від ненадійних партнерів, що потім не виконують укладені контракти? До кого звертатись?»

Спрашивает: Святослав Н., підприємець

Відповідає експерт: Сергій Худобін, директор департаменту з корпоративної безпеки УСПП

Сергій Худобін, директор департаменту з корпоративної безпеки УСПП

На жаль, в Україні непоодинокі випадки, коли, отримавши за договором обумовлену суму (передплату чи повністю), виконавець просто не надає передбачені послуги чи не постачає товар. До УСПП продовжують надходити повідомлення про факти відмови тієї чи іншої компанії від виконання своїх договірних зобов'язань.

Подібний випадок трапився із Черкаським обласним центром медичної допомоги, який провів тендер на закупівлю палива – звичайно, за бюджетні кошти. Переможцем у конкурсі було визнано ТОВ «Майдан Фудс», що запропонувало найнижчу ціну  - 1,405 млн. грн. за 51,5 тис. літрів бензину та 33,63 тис. літрів дизелю. В листопаді 2015 року з ним було укладено відповідний договір.

Втім, «Майдан Фудс» зарекомендував себе ненадійним постачальником та не зміг виконати свою частину договору. Про що сам через певний час поінформував замовників, попросивши розірвання угоди та зняття з нього казначейських зобов’язань, що і було зроблено. Втім, сам факт порушення договірних зобов’язань та спричинення установі збитків залишився не вирішеним.  Медичний центр опинився у скрутному становищі: бюджетні гроші залишилися невикористаними, заклад паливно-мастильні матеріалів не отримав, а тому  під загрозу поставлені десятки, а може сотні людських життів через можливе несвоєчасне прибуття «Швидкої допомоги».

Сам же «Майдан Фудс» жодним чином не пояснює неспроможність виконати договірні зобов’язання.

Повідомляючи про подібні факти, хотілося б нагадати керівникам підприємств про те, що УСПП має суттєві можливості в питаннях вивчення потенційних партнерів, як з числа українських, так і іноземних компаній. До союзу звертаються приватні підприємці, керівники підприємств та груп компаній, службовці іноземних представництв та посольств, з проханнями дати оцінку надійності і кредитоспроможності потенційних або чинних партнерів, допомогти оцінити можливі ризики при підписанні майбутніх договорів. Такі запобіжні заходи завжди сприяють забезпеченню надійності контракту, знижують до мінімуму підприємницькі ризики, значною мірою дозволяють уникнути укладення контракту з ненадійними партнерами.

УСПП просить підприємства уважніше підходити до попередньої оцінки потенційних партнерів, з якими планується укладення контрактів, кредитних або товарно-грошових договорів, та продовжуватиме інформувати про виявлені факти невиконання зобов’язань тими чи іншими компаніями.

Що самостійно можна зробити? Необхідно оцінити становище майбутнього партнера на українському (міжнародному) ринку, уточнити його надійність, як постачальника товарів (послуг) або купівельну платоспроможність, вивчити факти участі в судових розглядах (якщо такі є), проаналізувати кредитну історію, відгуки інших підприємств та інші фактори, які могли б свідчити про надійність і фінансової стабільності майбутнього партнера.

Не володіючи достатньою інформацією про ділову репутацію потенційного контрагента, ризик потрапити в таку ситуацію зростає в рази. При підписанні господарських контрактів, що передбачають товарно-грошові та кредитні операції, особливо важливу роль відіграє підготовчий етап роботи, в ході якого кожному учаснику угоди доцільно перевірити надійність і сумлінність майбутнього партнера. Від цього залежить успіх договору та уникнення зупинки чи затримки виробничих процесів. Компанії мають взяти собі за правило детальне вивчення партнерів до підписання контрактів з ними. Якщо ж вони з якихось причин не можуть самостійно зібрати таку інформацію, УСПП як найбільше об’єднання українського бізнесу пропонує своє сприяння в цьому. 

За більш детальною інформацією про можливості УСПП в питаннях вивчення потенційних партнерів і контрагентів звертатися в департамент з корпоративної безпеки УСПП, директор - Худобін Сергій Михайлович, т / ф - (044) 278-18-58, Е-mail: security@uspp.org.ua.