Як ви оцінюєте нові закони щодо дерегуляції?

Facebook Поділитись
Питання:

«Як ви оцінюєте нові закони щодо дерегуляції?»

Спрашивает: Олег

Відповідає експерт: Дмитро Гарний, керівник Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

Дмитро Гарний, керівник Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

Депутати проголосували за прийняття двох законодавчих актів, спрямованих на спрощення ведення бізнесу в Україні. Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 09.04.2014г. скасовується більше 100 дозвільних документів:

- Дозвіл на зберігання та видалення відходів;

- Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами;

- Погодження дозволів на право виконання проектних та будівельних робіт, пов'язаних з видобуванням підземних вод;

- Узгодження місць розташування гірничодобувних об'єктів і підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

- Погодження зміни цільового призначення земельних листяних ділянок;

- Дозвіл на виробництво нових штамів мікроорганізмів та інших біологічно активних речовин, а також ГМО, продукції, отриманої з використанням ГМО;

- Узгодження маршрутів перевезення небезпечних, великогабаритних та великовагових вантажів;

- Сертифікат якості на експортно-імпортні операції із зерном та продуктами його переробки, а також їх переміщення по території України;

- Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки , якщо вони прийняті в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або стосовно якої зареєстрована декларація про готовність до експлуатації;

- Багато інших.

Очікується, що скасування значної кількості документів дозвільного характеру сприятиме зниженню корупції у певних галузях господарської діяльності, а також спростить доступ суб'єктів господарювання до ведення бізнесу в зазначених галузях.

Нагадаємо, що перелік документів дозвільного характеру, які видаються уповноваженими органами, визначено спеціальним нормативно-правовим актом - Законом України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» № 3392 -VI від 19.05.2011 року. Забороняється вимагати від суб'єкта господарювання отримання дозвільного документа, якщо відповідний документ відсутній у Переліку .

Основним нововведенням ухваленого 15.04.2014 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» є скасування обов'язкового використання печатки юридичними особами .

Світовий досвід і практика ведення бізнесу в Україні останніх років свідчить, що печатка не забезпечує надійний захист юридичної особи, що пов'язано з легкістю підробки будь-якої печатки. У певних випадках використання печатки може посилювати положення підприємства і збільшувати його юридичні ризики. До таких випадків належить блокування роботи підприємство шляхом неправомірного вилучення печатки рейдерами або правоохоронними органами.

Нововведення набудуть чинності через півроку з моменту опублікування Закону. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці зможуть використовувати печатки для оформлення договорів та інших документів за бажанням.

Також зазначеним вище Законом спрощено процедури, пов'язані з реєстрацією суб'єктів господарювання та доступом до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Після вступу в силу змін використання електронного цифрового підпису при подачі документів на реєстрацію юридичної особи в електронній формі стане необов'язковим.

Скорочення переліку дозвільних документів і спрощення відкриття бізнесу сприятиме поліпшенню позиції України в рейтингу Doing Business.