«Які зміни принесуть підприємцям закони, прийняті ВРУ 2 березня?»
Спрашивает: ОлександрВідповідає експерт: Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу
2 березня Верховна Рада України ухвалила 9 законів, які вносять низку суттєвих змін до законодавчих актів України. У числі змін, що стосуються бізнесу: реформа ЄСВ, зміни до Податкового кодексу, Закон про державний бюджет на 2015 року, а також скорочення в два рази ліцензованих видів діяльності.
Зміни до Закону про ліцензування деяких видів господарської діяльності (законопроект № 0934)
Нова редакція закону «Про ліцензування окремих видів господарської діяльності» практично вдвічі скорочує перелік ліцензованих видів діяльності в Україні.
Крім того, закон передбачає значне вдосконалення порядку ліцензування, зокрема:
- Скорочення адміністративних процедур, здійснюваних ліцензіатами і органами ліцензування;
- Встановлення безстроковості дії ліцензії для всіх видів господарської діяльності, що ліцензуються, оплаті її видачі на безстроковий термін в сумі однієї мінімальної зарплати;
- Чітке встановлення строків виконання кожної дії органом ліцензування;
- Надання можливості подачі документів в орган ліцензування та отримання від нього документів в електронному вигляді.
Реформа ЄСВ (законопроект № 1863)
Закон призначений зробити менш жорстким «фільтр» для суб'єктів, які вправі застосувати знижену ставку ЄСВ. Зокрема, для застосування понижуючого коефіцієнта до ставки ЄСВ у розмірі 0,4 (з 2016 року - 0,6) тепер висуваються такі вимоги:
1. База нарахування ЄСВ у розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці повинна збільшитися на 20 і більше відсотків порівняно із середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 в розрахунку на одну застраховану особу.
2. Після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці повинен становити не менше середньомісячного платежу на одну застраховану особу платника за 2014.
3. Кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не повинна перевищувати 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника податків за 2014 рік. Дана умова не застосовується до фізичних осіб-підприємців, які використовують працю інших осіб, фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичних осіб, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).
Очікується, що внаслідок змін будуть легалізовані доходи мінімум 2 мільйонів громадян, що забезпечить надходження до Пенсійного фонду та до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування понад 11 млрд. грн., а також до місцевих бюджетів - понад 8 млрд. грн.
Закон про державний бюджет на 2015 рік (законопроект № 2147)
Доходи держбюджету збільшені в порівнянні з попередньою редакцією держбюджету на 4,6%, в той же час збільшені і видатки державного бюджету України - на 6,6%. Верховна Рада також затвердила прогноз зниження ВВП в 2015 на 5,5% при інфляції 26,5%.
На 12,5 млрд. гривень будуть збільшені видатки на субсидії для населення, також буде збільшена фінансова допомога громадянам України, які були змушені покинути своє місце проживання через конфлікт на Сході, сума допомоги для них збільшиться на 2,9 млрд. грн. - до 3,4 млрд. грн.
Враховуючи зазначені фактори, закон передбачає збільшення показників дохідної частини державного бюджету на 22,2 млрд. грн., у тому числі:
1) збільшення показників доходів за рахунок:
- податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів - на 4,9 млрд. гривень;
- податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів - на 8,9 млрд. гривень;
- відшкодування ПДВ грошовими коштами - на 2 млрд. гривень;
- податку на прибуток підприємств - на 2,3 млрд. гривень;
- ввізного мита - на 2,1 млрд. гривень;
- рентної плати за користування надрами для видобування природного газу - на 9,1 млрд. гривень;
- трансфертів від зарубіжних країн і міжнародних організацій - на 1,3 млрд. гривень;
- інших - на 0,7 млрд.грн.
Результатом реформування є такі макроекономічні показники:
- Прогнозується збільшення фонду оплати праці на 11,6 млрд.грн. до 478,6 млрд.грн.
- Середньомісячна заробітна плата складе 3990 гривень.
- Очікується збільшення прибутку прибуткових підприємств проти попереднього прогнозу на 35,8 млрд.грн. до 307,9 млрд.грн.
Закон «Про внесення змін до статті 165 та 252 Податкового кодексу України» (законопроект № 2213)
Законодавчим актом звільнені від оподаткування ПДФО благодійні організації згідно з переліком, встановленим Кабміном, які будуть вправі надавати благодійну допомогу без оподаткування в будь-якому розмірі громадянам, які проживають (жили) на території проведення антитерористичної операції, а також в АР Крим. Норми закону будуть поширюватися також на осіб, які вимушено залишили місце проживання в населених пунктах, де проводиться (проводилася) антитерористична операція і територію АР Крим.
Законом також збільшено ставку рентної плати з 20% до 70% на природний газ. Разом з тим, при видобутку газу з нововведених свердловин (після 1 серпня 2014) та зареєстрованих в Державному реєстрі нафтових і газових свердловин протягом двох років з дати внесення таких свердловин до Реєстру буде застосовуватися понижувальний коефіцієнт у розмірі 0,55 від запропонованої ставки ренти. У цьому випадку ставка буде складати 38% замість 70%.
Зазначені закони від 2 березня 2015 прийняті в рамках виконання вимог МВФ в частині реформування законодавства України.