Зараз багато говорять про законопроект, який ще не опублікований, про податкову амністію для бізнесу. Що він може дати підприємцям і чи буде якийсь ефект?

Facebook Поділитись
Питання:

«Зараз багато говорять про законопроект, який ще не опублікований, про податкову амністію для бізнесу. Що він може дати підприємцям і чи буде якийсь ефект?»

Відповідає експерт: Юлія Дроговоз, віце-президент УСПП

Юлія Дроговоз, віце-президент УСПП

1. У цьому питанні дуже важливі деталі, оскільки податкову амністію можна повернути в будь-яку сторону, як це було з податковим компромісом. Поки не буде опублікований проект змін до Податкового кодексу, рано говорити про будь-якої позиції. У міжнародній практиці податкова амністія іноді давала ефект, а іноді давала дуже низький результат. Все залежить від сприйняття ідеї в суспільстві і про готовність населення вийти з тіні, це також питання довіри до влади. Дуже важлива роз'яснювальна робота і популяризація ідеї. На сьогодні немає загальної підтримки цієї ідеї в суспільстві. Вся підтримка поки обмежується бажанням проконтролювати чиновників. Але при цьому є більше вірогідності, що вся відповідальність ляже якраз на простих громадян, коли почнуть застосовувати непрямі методи контролю за доходами, оскільки саме цей контроль буде являтся такими основними кроком після податкової амністії.

2. Без публікації проекту закону немає можливості оцінити ефект - важливі деталі, ставки оподаткування, база оподаткування. Є дуже багато способів легалізувати доходи з-за кордону, не вдаючись до податкової амністії. В першу чергу, основним є можливість контролю за доходами, сконцентрованими за кордоном. Для цього повинні бути запущені інструменти обміну інформацією між країнами, розкриттям інформації про кінцевих бенефіціарів, питання відповідальності всіх перед законом, чого ще у нас немає. У нас ще цей інструментарій використовується дуже слабо. Тому ми вважаємо малоймовірним масовий детінізацію і легалізацію доходів громадян через механізм податкової амністії. Амністія - це прощення. Але тоді амністія не повинна супроводжуватися додатковим оподаткуванням. Навіть термінологія викликає питання.

3. Якщо вважати за останніми даними розмір тіньової економіки в межах 32% від ВВП, то навіть 1-2% вже можна було б вважати хорошим результатом. Можливо, даний інструмент буде використаний широко тільки як спосіб надалі вивести доходи під низький відсоток. Але це не дасть масового ефекту. Оцінити поки наслідки дуже складно, не бачачи сам законопроект. І знову ж таки, саме суспільство поки не готове легалізуватися, як мені здається. Дана ідея передчасна. І поки розглядається тільки з точки зору залучення до відповідальності певних публічних осіб, забуваючи при цьому, що вся реалізація цієї ідеї ляже на плечі громадян.