Осіння сесія Верховної Ради повинна стати ключовою у прийнятті рішень, що забезпечать економічний розвиток, переорієнтування його на ефективну модернізацію з інноваційною складовою, зростання якості життя громадян. Переможні реляції щодо 2% зростання ВВП чи місця у міжнародних рейтингах не відповідають викликам, які стоять перед державою. Підприємці кажуть: для поліпшення бізнес-клімату потрібно 7-10% росту економіки та низка реформ: судова, податкова тощо. Окрім того, їх хвилює дефіцит зовнішньої торгівлі на $3,187 мільярда та висока енергетична залежність від зовнішніх джерел.
В УСПП закликали парламентарів зосередитись на цих ключових питаннях та не поспішати із прийняттям недоопрацьованих соціальних реформ, як5і є вкрай важливими, але не пройшли узгодження із суспільством та національними експертами.
«Від того, наскільки влада зможе відмовитись від політичної кон’юнктури та зосередитись на глибинних реформаційних моментах, залежить подолання чи консервація кризи. Треба створювати умови для ефективного використання власних ресурсів, а не перетворювати, до прикладу, транші МВФ в національне свято. В 2019-2021 рр. нам доведеться повертати борги, і для цього будуть потрібні перші результати реформ – тих, які очікує бізнес та інвестиційна спільнота вже зараз», – підкреслив президент УСПП Анатолій Кінах.
Він нагадав, що з 1 вересня почала вповні діяти Угода про асоціацію з ЄС, зона вільної торгівлі з яким функціонує вже 1,5 року. Поза тим, дефіцит зовнішньої торгівлі зріс на 20%, а в експорті і досі переважає сировина. Критична зовнішня залежність і в енергетичному секторі – тепер від поставок вугілля – з ЄС, США тощо. Ті завдання, які ставив РНБОУ ще 2 роки тому про переведення ТЕЦ на буре вугілля вітчизняного виробництва, модернізацію теплоблоків в цілому – досі не виконане.
Окрім того, турбує підприємців і кризовий стан в демографічній сфері. І питання тут навіть не в тому, що виробникам і інвесторам вже не вистачає вітчизняних кадрів: за даними ВОЗ, в Україні намічаються тенденції справжньої депопуляції. Так, ми входимо в топ-5 країн з швидкості скорочення населення, втрачаючи 180-190 тис. людей щороку.
«Потрібна якісна медична реформа, що враховуватиме ці загрози: таку експертна спільнота розробила та пропонує чиновникам і парламентарям вже давно. Інші соціальні реформи – пенсійна, земельна тощо повинні пройти погодження із суспільством та громадськими експертними організаціями. Це завдання поточної сесії парламенту: не приймати їх поспіхом – для «галочки» чи політичних дивідендів, а формувати базу для глибинних позитивних змін в соціально-економічному житті», – наголосив А.Кінах.
УСПП та його ділові партнери, підприємництво в цілому також очікують на своєчасне прийняття бюджету на наступний рік. Нагадаємо, «традиційне» його ухвалення «під ялинку» завдало вже багато збитків бізнесу та негативно вплинуло на інвестиційну привабливість. Окрім своєчасності, підприємницько-промислова спільнота хоче бачити там складові розвитку, підтримку індустрії та інновацій, малого та середнього бізнесу, вдосконалення банківської системи, підвищення платоспроможності населення та боротьбу із корупцією.
Загалом, підприємці закликали народних обранців до відкритої, деполітизованої роботи із залученням до обговорення ключових рішень суспільства та експертів.