Едуард Набока, виконавчий директор Об’єднання промисловців і підприємців Харківської області – РВ ВГО УСПП
(з виступу на розширеному засіданні Антикризової ради громадських організацій та правління УСПП 3.12)
Вітаю вас від харківського бізнесу. Серед головних проблем та перешкод розвитку економіки України хочу зазначити такі:
-відсутність чітких державних пріоритетів розвитку економіки країни;
-низька правова культура у суспільстві та у взаєминах бізнесу і держави;
-корупція;
-відсутність дієвого механізму підтримки розвитку високих технологій та експорту промислових товарів.
Ресурсні:
- обмеженість доступу до кредитних ресурсів,
- низька ефективність бюджетної політики,
- відсутність ринку страхових інвестицій,
- відсутність дієвої енергетичної політики.
Кадрові:
- непрофессіоналізм кадрів у всіх ланках керування державою,
- зниження кваліфікації працівників для потреб промисловості через міграцію, відсутність спадкоємності у практичній підготовці та зміни поколінь,
- відсутність мотивації у молоді до створення власних промислових та мікропідприємств,
- нераціональна структура зайнятості (надмірна питома вага зайнятих в невиробничому секторі економіки).
Зовнішні:
- обмеження розвитку, накладені умовами міжнародних договорів, угод тощо,
- тиск з боку міжнародних фінансових організацій на провадження економічної політики,
- недостатня конкурентоспроможність промислових товарів вітчизняного виробництва на внутрішньому ринку, відсутність вітчизняного сегменту середньо- та високотехнологічних споживчих та проміжних товарів,
- висока імпортозалежність попиту як споживчого, так і для виробничих потреб.
Усі ці чинники призводять до значних складнощів у розвитку навіть найміцніших підприємств.
Так, флагман вітчизняного енергомашинобудування ВАТ «Турбоатом», що має значний портфель замовлень, виготовляє з мінімальною рентабельністю продукцію для вітчизняних компаній, таких як ПАТ «Укргідроенерго», НАЕК «Енергоатом», проте ці компанії не в змозі розрахуватися за отриману продукцію, як результат – «Турбоатом» повинен брати кредит у банку, щоб виплатити заробітну плату працівникам.
Компанія «Філіпп Морріс Україна», замість розширення виробництва повинна, вести боротьбу з державою, яка своїм законом передбачила підвищення акцизів на інноваційні тютюновмісні вироби HEETS (IQOS)(ТВЕН) з 1 січня 2021 року на 320%. За висновками вчених:
-при збільшенні акцизу на 320% з 2021 року ціна на пачку HEETS має збільшитися з 53 грн до 80 грн. Така вартість зробить HEETS недоступним для значної частини покупців та змусить перейти на контрабандну продукцію або на традиційні сигарети;
-ціна на HEETS в Україні може стати вищоюна 40%, ніж в сусідніх країнах (Молдова, Білорусь та Росія). Ціна за стандартне транспортне упакування (200 блоків) в Молдові стане нижчою за вітчизняну на 670 дол. США, в Білорусі – на 750 дол. США, а в Росії – на 540 дол. США. Як результат, очікується різке збільшення нелегального ринку.
Влітку у Харкові відбувся перший всеукраїнський з`їзд авіабудівників, серед рішень якого було: створення центрального органу виконавчої влади – профільного міністерства, яке буде визначати та реалізовувати державну промислову політику; введення посади віце- прем’єр-міністра, який відповідав би за створення нових зразків техніки, розміщення держзамовлень на українських високотехнологічних підприємствах; затвердження Концепції та Програми розвитку авіаційної промисловості України; гарантування державного замовлення авіаційної техніки; створення національного авіаперевізника (і це була пропозиція президента України); запуск механізмів підтримки експлуатантів авіаційної техніки вітчизняного виробництва з використанням вітчизняної лізингової компанії.
Нажаль, на сьогодні виконано лише пункт про створення міністерства, яке ще не запрацювало на повну потужність. Крім того, Резолюція з`їзду авіабудівників рекомендувала, для налагодження системи підтримки промисловості, ввести в промислових регіонах, таких як Харківщина, посаду заступника голови Обласної державної адміністрації з промисловості. На теперішній час заступник голови Облдержадміністрації, яка опікується, серед іншого, і промисловістю жодного відношення до неї ніколи не мала. Наша пропозиція – звернутися до органів державної влади щодо ініціювання вирішення цього питання.
Бажаємо всім наснаги та успіхів.