У березні споживча інфляція знизилася до 3,2%, що набагато нижче за прогнозовані НБУ 5%. Про що це свідчить?
В УСПП переконані, що причинами зниження інфляції в Україні є, по-перше, зменшення попиту. Повномасштабна війна рф проти України триває вже понад 2 роки та спрямована на виснаження ресурсів. Її економічним наслідком, окрім руйнувань агресором цивільної інфраструктури, житлового фонду, закриття сотень промислових підприємств, малого і середнього бізнесу тощо, є і втрата значної частини населення. Понад 6 млн. українців залишили країну, шукаючи безпечних умов для проживання: переважно це молоді жінки з дітьми чи без, люди похилого віку, школярі випускних класів чи студенти.
Це призвело до зменшення попиту на товари та послуги, особливо на ринку споживчих товарів. Зменшений попит зазвичай знижує ціни (але в нашому випадку просто утримує їх в прийнятному ціновому діапазоні) і призвести до меншого тиску на інфляцію.
По-друге, важко заперечити, що війна – це майже завжди економічна нестабільність, якщо не будуть вжиті заходи по стимулюванню капіталовкладень, самозайнятості тощо. Відтак, інвестиції та виробництво пригнічені, що також впливає на зниження рівеня інфляції.
Також є мораторій на підвищення цін і тарифів на енергоносії для населення та по суті фіксований курс долара, що стримує ціни на імпортні продукти.
Тому залучення саме приватних інвестицій: як національних, так і міжнародних має стратегічно важливе значення, особливо в умовах ризиків зниження зовнішньої фінансової допомоги.
На довгострокову перспективу, інфляція може залишатися на низькому рівні, якщо економіка не відновиться швидко внаслідок війни та руйнувань.
Однак, якщо відбудеться реабілітація економіки, інфляція може знову почати зростати, особливо якщо відновлення відбудеться швидко із зростанням попиту. До прикладу, якщо збудуться всі позитивні прогнози, і більшість українських біженців із накопиченими заощадженнями вирішать все ж повернутися в Україну та облаштувати тут життя.
Вплив низького рівня інфляції має два аспекти:
- Позитивний вплив: Низька інфляція частково допомагає підтримувати платоспроможність громадян, формувати більш прогнозовані умови для бізнесу.
- Негативний вплив: Однак, низька інфляція може також вказувати на зниження економічної активності та може бути супроводжена зменшенням зайнятості та інвестицій, що в довгостроковій перспективі вкрай невигідно та може призвести до стагнації економіки.
Нагадаємо, що в рік повномасштабного вторгнення рф наш ВВП впав більше, ніж на 29%. Відновлення є, але воно слабке: 5% у 2023, 3-4% за прогнозами в 2024 році. Вже не вистачає робочих рук, а експерти (у тому числі і урядові), роблять підрахунки, що для економічного відновлення потрібно буде залучити додатково 5,4 млн. українців. Вочевидь, це ті самі біженці, які перебувають за межами України.
Для цього потрібно формувати умови, і першочергово – достатню кількість робочих місць із гідною оплатою праці. Тому УСПП та Антикризовий штаб підтримали ініціативу Президента «Зроблено в Україні» та вже напрацювали пакет конкретних заходів з її реалізації в окремих галузях промисловості.
Локалізація виробництва, імпортозаміщення, залучення інвестицій в переробку, інновації – це дозволить пожвавити економічну активність та не прив’язуватися до рівня інфляції.
Спойлер: не завжди цифра інфляції говорить про реальний стан купівельної спроможності населення чи стан фінансового ринку.
Враховуючи всі ці обставини, можна припустити, що низький рівень інфляції є відображенням складної економічної ситуації, пов'язаної з війною та руйнуваннями, а також може бути впливом зменшення попиту та економічної нестабільності. Тривалість низького рівня інфляції та його вплив на економіку може залежати від того, як швидко буде відновлено економіку після війни.