В тепличному бізнесі зараз вигідно робити ставку на малі господарства

Facebook Поділитись
В тепличному бізнесі зараз вигідно робити ставку на малі господарства

Через війну припинило роботу, за нашими оцінками, близько 35% тепличних господарств. Чимало із них мало економічні труднощі ще в 2021 році, коли було кризове здорожчання газу. Ті, котрі залишились на ринку, дещо скоротили випуск продукції. До прикладу, сконцентрувалися на вирощуванні «ходових» томатах та огірках, але перестали вирощувати зелень.

Опалювати тепличні господарства газом нині – це дороге задоволення. Тому чимало виробників в Україні переходять на альтернативні види палива, наприклад, біомасу, будують біокотельні тощо. Це перспективний напрямок, куди варто залучати кошти і, до речі, на ці цілі можна використати гранти, що широко пропонуються зараз ЄС для підтримки українського АПК.

Також десь на 40% зросла вартість електроенергії, а це одна із основних затратних частин тепличників – вирощування розсади потребує максимальної підсвітки.  Взагалі тепличне господарство – одне із найенергоємніших в АПК.

Через ці речі, у тому числі,  ми спостерігаємо затримку сезону вирощування тепличних овочів цього року. Відключення електроенергії, з чим мали справу останні місяці, збільшило тривалість росту овочів і зелені. Огірки, томати, перець – навесні ці овочі подорожчають від 20% і вище. Все регулюватиме, звичайно, ринок, тому що імпортується чимало продукції. Ті ж томати, наприклад, на 80-90% надходять із Туреччини. Через землетрус, який стався там, є порушення логістики і термінів поставок, тому їх вартість може зрости.  

Проте, знову ж таки, розраховуємо, що розширення числа працюючих фермерських господарств на Херсонщині, Одещині влітку цього року вже вирівняє ціни.

Щодо ролі держави у підтримці тепличного господарства, то тут рішення і просте, і складне водночас. Для початку не слід підвищувати в рази тарифи, зокрема, на ту ж електроенергію. Така ідея зростання тарифів для підприємництва/промисловості циркулює давно і УСПП виступає проти, адже воєнний час та масштаби збитків для економіки потребують максимально сприятливих умов для ведення бізнесу. Друге – це розширення ліній кредитування. Щоб провести енергомодернізацію теплиць потрібні кошти, і банківський сектор має кредитувати економіку. Це велика проблема в цілому, тому УСПП зараз проводить перемовини із НБУ щодо спільного засідання і вирішення цих питань. Програми «Доступні кредити 5-7-9» недостатньо.

Чи є якісь позитивні моменти? Так, не без цього. Як звітує уряд, в Україні за останній рік затверджено 11 грантів в рамках програми «єРобота» на спорудження теплиць. Найбільше грантів виділено в Дніпропетровській області – 4, на площу 6,650 га, на загальну суму 27,9 млн грн.

Чи достатньо цього? Можливо, для реконструкцій, але не повноцінного запуску нових ліній з «нуля». Так, за підрахунками самих господарств, гектар теплиці з опаленням коштує десь $500 тисяч.

Названі вище урядові зусилля щодо допомоги сектору ми цінуємо, але тут треба збільшувати масштаби зусиль. Кабмін затвердив грантові заявки на 20 га теплиць на суму 70 млн грн. Ця сума є вкрай невеликою.

Водночас ще однією альтернативою може бути ставка на невеликі господарства, які потребуватимуть мікрокредитування та мікрогрантів. До речі, у цьому напрямі ми бачимо пожвавлення самозайнятості -  в основному це люди, які самостійно вивчили можливості залучення грантів ЄС, Канади, про які вже говорилося вище.

Чомусь держава концентрується на підтримці виключно великих господарств, не менше 1-2 га. Варто підтримувати і малих/середніх виробників.

У цьому контексті потрібно більше роз’яснювальної роботи, проведення безкоштовних навчальних вебінарів для підприємництва тощо. Це завдання як влади, так і ділових організацій. Є вікно можливостей отримати  гранти з-за кордону під розвиток бізнесу – ним необхідно користатися.