Національні виробники мають скористатися можливостями, породженими кризою — Анатолій Кінах

Facebook Поділитись
Національні виробники мають скористатися можливостями, породженими кризою — Анатолій Кінах

Що відбувається в сфері української економіки під час коронакризи та як можна використати економічну кризу для відкриття нових можливостей?

Ведучі

Андрій Куликов

Гостi

Анатолій Кінах
 

Про це ми поговорили з головою Українського союзу промисловців і підприємців, експрем’єр-міністром України (2001-2002 рік) Анатолієм Кінахом.

Економічна кризи до пандемії

В лавах Українського союзу промисловців і підприємців працює антикризова рада об’єднань промисловців, підприємців, роботодавців України, яка представляє практично весь реальний сектор нашої економіки. І ми ще до початку пандемії відмічали, що економіка України перебуває у дуже системній серйозній економічній кризі. Особливо з другого півріччя 2019-го року спостерігається падіння промислового виробництва, падіння ВВП, а в січні ми втратили 0, 5% ВВП.

На тлі цього був відпрацьований антикризовий пакет невідкладних надзвичайних заходів в антикризовій раді об’єднань бізнесу. Він був направлений уряду для невідкладної реалізації. Це було ще на початку січня. Проте, на жаль, до сьогодні системної роботи немає, що нас дуже турбує.

На сьогодні в Україні відсутні програмні документи, які передбачають антикризові заходи щодо недопущення подальшого падіння економіки. Особливо нас турбує те, що не так давно були ухвалені рішення по секвестру державного бюджету 2020 року, де передбачається падіння ВВП в цьому році до 4%. На жаль, цей документ був затверджений без програми діяльності Кабінету Міністрів України і без антикризових заходів. І це створює ризики того, що ми входимо в дуже серйозну глибоку економічну рецесію з серйозними наслідками.

Я прогнозую, що 2020 рік буде супроводжуватися негативними явищами. Світова економіка знизиться до 3-4% в своєму розвитку, а українська економіка впаде до 7-8% мінімум.

Які галузі постраждали в першу чергу?

У першу чергу, постраждали галузі в сфері послуг. Це туристична галузь, готельний бізнес, ресторанний бізнес, транспортна галузь, авіабудування і все, що стосується малого та середнього бізнесу.

Відчуває негативні тренди на світових ринках гірничо-металургійний комплекс. Більш-менш позитивно себе почуває агропромисловий комплекс, адже попит на продовольчі товари залишається високим. Дещо тримається на плаву галузь IT і все, що стосується дистанційних послуг: інтернет-торгівля, постачання товарів, продукції.

Криза — нові можливості

Криза має не тільки складову проблем і їх загострення, а й сторону можливостей. Наприклад, дуже багато йде розмов про транспортну інфраструктуру, про величезний моральний і фізичний знос рухомого складу – локомотиви, вагони. Також в нас простоює величезна галузь транспортного машинобудування. І зараз як ніколи потрібно затверджувати конкретні програми оновлення і модернізації рухомого складу, базуючись на можливостях українського транспортного машинобудування. Крім того, це недопущення втрати авіабудування, питання житлового будівництва – те, що має високий рівень металоємності, щоб підвищити попит на продукцію гірничо-металургійного комплексу. У будинках необхідно змінювати понад 70% ліфтів, також це модернізація інфраструктури житлово-комунального господарства. Усе це можна робити в Україні. Зараз саме період нових можливостей.

Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі.