Необхідна державна бюджетна програма по заміні ліфтів

Facebook Поділитись
Необхідна державна бюджетна програма по заміні ліфтів

Сергій Горішний, Голова Асоціації ліфтовиків України

(з виступу на розширеному засіданні Антикризової ради громадських організацій та правління УСПП 3.12)

Ліфти – це не тільки бізнес, а в першу чергу безпека та здоров’я. З введенням в дію в 2017р. Технологічного регламенту по ліфтам та реформуванням Держпраці (в частині зняття ліфтів з реєстрації та відсутності в прийманні ліфтів інспекції з охорони праці) потенційна небезпека користувачів  значно збільшилась. Вона поглибилась і з зміною структури постачальників ліфтів на ринок України.

У 2017р. системний імпорт складав 80%, несистемний – 20%.

У 2019р системний імпорт складав 30%, несистемний 70% (Туреччина, Китай – 50%).

Системним імпортом ми називаємо імпорт у світових виробників, локалізація у яких є не менше 70% (Коне, Шіндлер, Отіс тощо) і сервісні представництва яких є в Україні. Несистемний імпорт  – з низькою локалізацією, ліфти зібрані з вузлів різних виробників, в Україні відсутні представництва виробника і належний сервіс.

Відповідно  до прийнятого Технічного регламенту оцінка відповідності не враховує вказаних факторів і вироби можна сертифікувати в шахті ліфту – без оцінки проекту, необхідних випробувань і належного сервісу.

Необхідно вимагати у зарубіжних виробників сертифікатів на продукцію – СЕ та місцевих, а потім вже сертифікувати в Україні з врахуванням локалізації виробництва та наявності сервісної бази в Україні.

Заплановані зміни до постанови 687, де виключається первинний огляд ЕТЦ, несе значну небезпеку для користувачів.  Не може приймати в експлуатацію продукцію орган, який цю продукцію сертифікує.

Підтримка закону про локалізацію продукції. На сьогоднішній день українські виробники ліфтів забезпечують випуск 50% необхідної для ринку продукції. Враховуючи стан ліфтів та темпи старіння (відпрацювали ресурс більше 60% ліфтів), необхідно збільшити власне виробництво мінімум в 5 разів, що дозволить додатково створити 10 тис. робочих місць.

Сьогодні в деяких місцях України – Львові, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі – мають місце поставки ліфтів іноземних виробників за бюджетні кошти. Потрібно примусово виховувати «економічний націоналізм» – ВВП держави залежить від робочих місць, а не від вхідного ПДВ!

Заміна ліфтів в основному виконується  за кошти місцевих бюджетів, що призводить до значного відхилення цін на виконання робіт.

Необхідна державна бюджетна програма по заміні ліфтів з затвердженим кошторисом по типам шахт та ліфтів, що значно зменшить корупційну складову.

Без демонополізації енергоринку економіка не буде розвиватися, а робочі місця – створюватися. Енергоринок, де є тільки продавці та транспортувальники – без виробників, провокує значне підвищення цін на енергоресурси та, внаслідок цього, матеріали та комплектацію. Собівартість на продукцію значно збільшується, і в умовах відкритого ринку усі конкурентні переваги – в іноземців.  

Наголошуємо ще раз – розвитку ліфтової галузі потрібна окрема державна програма. Готові взяти участь в її розробці.