Наші експерти дають своє бачення в цифрах, ми виводимо середню
Останній квартал 2020 року очікується складним для українців. Економісти прогнозують, що повною мірою проявляться всі негативні фактори, потенціал яких накопичився за півроку: інфляція прискориться, курс долара піде вгору, подорожчають природний газ і пальне, а ось зарплати зростатимуть не дуже швидко.
Сайт "Сьогодні" традиційно публікує консенсус-прогноз основних економічних показників в країні на IV квартал 2020.
Ми відповіли на такі питання: Яка очікується інфляція; Як зміняться зарплати; Яким буде курс долара; Чи збільшиться державний борг; Скільки доведеться заплатити за літр бензину; Чи набагато подорожчає газ для обігріву житла; Чи збільшиться кількість безробітних.
Свій варіант розвитку подій представили: голова Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський; керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин; член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин; віцепрезидент з питань економічної політики в Українській спілці промисловців і підприємців (УСПП) Віктор Скаршевський.
Наші експерти надають своє бачення в цифрах, ми виводимо середню.
Проводячи розрахунки, експерти враховували оновлений макроекономічний прогноз Кабміну на 2020 рік і виходили з того, що карантин збережеться до 31 грудня нинішнього року, і залишиться адаптивним.
Що буде з інфляцією
Всі експерти прогнозують пришвидшення зростання цін на 2,8-4%. Тобто в середньому на 1% на місяць. Нагадаємо: поки, за підрахунками Держслужби статистики, за січень-серпень (дані за вересень очікуються 8 жовтня) інфляція виявилася всього 1,2%.
Андрій Шевчишин аргументує, що на ціни тиснутимуть зростання курсу долара і спроби виробників, особливо аграріїв, перекласти збитки, яких зазнали через посуху, на кінцевих споживачів.
Андрій Забловський і Олег Пендзин кажуть, що на прискорення інфляції суттєво вплине зростання тарифів у комунальній сфері.
"Зростання споживчих цін у IV кварталі, в порівнянні з III кварталом, завжди сезонно прискорюється, - зазначив Віктор Скаршевський. - Аналогічну картину спостерігатимемо і в 2020 році. Почав дорожчати природний газ для населення, і для теплокомуненерго, що означає подорожчання тепла. Також на зростанні цін істотно позначиться девальвація гривні, адже 50% споживання в Україні - це імпорт, і незначно - збільшення мінімальної зарплати до 5000 грн".Як зміниться середня зарплата
Зарплати теж побільшають, але не набагато. За оцінкою Андрія Шевчишина, в грудні з урахуванням премій і 13-х зарплат, середній заробіток по країні може бути 13,5 тис. грн, в жовтні-листопаді - 12,2-12,3 тис. грн.
"Збільшення середньої зарплати пов'язане насамперед підвищенням рівня мінімальної зарплати з 1 вересня, - зазначив Андрій Забловський. - Стримуючими факторами залишаються високий рівень безробіття, борги по зарплаті, які ростуть, і падіння доходів компаній в умовах очікуваного зниження ВВП за підсумками 2020 року.
На думку Віктора Скаршевський, помітного зростання зарплат не буде, за винятком грудня, коли виплачуються премії, 13-ті зарплати та інші річні бонуси.
"З урахуванням цього фактора, середня зарплата в грудні може досягти 13,5- 14 тис. грн/міс., після чого різко просісти в січні 2021 року", - уточнив експерт.
Олег Пендзин очікує підвищення зарплат до 12-12,2 тис. грн у вересні і збереження їх на цьому рівні до кінця року.Як зміниться курс гривні до долара
Гривня до кінця року плавно ослабне, курс опуститься до 29 грн/долар. За словами експертів, ринок залишається в девальваційної спіралі, ситуація обтяжується складним політичними, економічними та епідеміологічним процесами.
Називають різні коридори коливання курсу: Андрій Шевчишин прогнозує 28,5-29,5 грн / долар ; Андрій Забловський - 28,7-29 грн / долар ; Віктор Скаршевський - 29-29,5 грн / долар ; Олег Пендзин - 28,3-29,1 грн / долар .
Специфіка нинішньої кризи полягає в тому, що спрацювали так звані сировинні ножиці - різко подешевшав імпорт (перш за все, енергетичний - газ і нафту).
"Експортні ціни на основні українські товари або знизилися незначно, або підвищилися, як, наприклад, на залізорудну сировину, - аналізує Віктор Скаршевський. - Іншими словами, попит на валюту скоротився більш значно, ніж її пропозиція. З початку 2020 року продажі валюти населенням перевищила покупку на 1,2 млрд доларів ".На скільки виросте державний борг
За держборгом прогнози оптимістичні: рости він не буде, навіть не дивлячись на ослаблення гривні.
Андрій Шевчишин відзначив, що співпраця з МВФ заморожено, інші кредитори, які орієнтуються на Фонд, також взяли паузу.
"В результаті до кінця року не очікуємо нових надходжень від кредиторів, - говорить Андрій Шевчишин. - Основним фактором зміни держборгу буде погашення зобов'язань і розміщення ОВДП, за якими зважаючи на низькі ставок, публічний приватний попит мінімальний, а покупцями залишаються держкомпанії і банки ".
Олег Пендзин також говорить, що за зовнішнім держборгом виплати до кінця року складуть менше $ 600 млн при золотовалютних резервах $ 29 млрд. Так що проблем з обслуговуванням боргу до кінця 2020 року не існує. Нових запозичень, перш за все від МВФ, чекати не варто, в тому числі і від того, що наша влада затримують виконання прописаних в меморандумі з Фондом домовленостей, перш за все по боротьбі з корупцією.Як зміниться вартість бензину
Паливо подорожчає, але не набагато, в межах 1-1,3 грн / л, перш за все через девальвацію гривні. Тим більше, що переходимо в низький сезон споживання, тому драйвером цін буде виключно валютний фактор, впевнений Андрій Шевчишин.
"Ціна бензину в Україні залежить від світових цін на нафту і обмінного курсу, ці два фактори є визначальними, - нагадав Олег Пендзин. - З їх урахуванням, середні ціни на бензин А-95 до кінця року будуть в межах 23-24 грн / л ".Скільки буде коштувати імпорт газу
Тут прогнози розходяться. Так Андрій Шевчишин і Андрій Забловський кажуть, що ціна імпорту газу опиниться 140-150 доларів за 1000 куб. м.
"Стримувати зростання буде фактор низьких цін газу на світових ринках. Найбільша невизначеність, це температурний фактор. Якщо зима буде тепла, ціни можуть бути і нижче "- підсумував Андрій Шевчишин.
Віктор Скаршевський і Олег Пендзин песимістичніше. Так Скаршевський зазначив, що ціна газу на європейських біржах з історичних травневих мінімумів збільшилася втричі на кінець вересня і на 10% перевищує рівень вересня 2019 року.
"У отопсезон підвищувальний ціновий тренд, як і в минулі роки, збережеться і на кінець року. Ціна на імпортний газ може скласти 150-170 доларів за 1000 куб. м на хабі ", - зазначив Віктор Скаршевський.
Це означає, близько 200 доларів за 1000 куб. м для кінцевого споживача.
Олег Пендзин вважає, що ціна виявиться ще вище - 220 доларів.Як зміниться рівень безробіття
Нагадаємо: методика підрахунку Міжнародної організації праці враховує відсоток безробітних серед економічно активного населення (15-72 року), а не тільки тих, хто стоїть на обліку в центрі зайнятості. Тобто за цією методикою безробітних виходить більше.
Всі експерти говорять про те, що "вільних рук" в IV кварталі додасться. Олег Пендзин нагадав: в жовтні закінчуються сезонні роботи в агросекторі, а в інших сферах (туризм, відпочинок, громадське харчування) вони завершилися. На рівень безробіття, за його словами, вплине і триває карантин, який б'є по сфері сервісу, де зайняті близько 1,5 млн людина.
"Не дивлячись на пожвавлення економічної активності, що спостерігається після ослаблення жорсткого карантину, в Україні зберігається високий рівень безробіття як наслідок економічного шоку, викликаного пандемією коронавируса", - зазначив в.о. Андрій Забловський.
Саме безробіття і низькі доходи, а не інфляція і девальвація стануть основними проблемами для українців як в нинішньому, так і в 2021 році, упевнений Віктор Скаршевський.точність прогнозів
Точність прогнозів експертів на III квартал виявилася високою: збіглися з розрахунковими п'ять фактичних показників з семи. За цінами на бензин відхилення склало 0,9%, по безробіттю - 1%, за держборгом - 1,3%, по вартості газу - 3%, за курсом долара - 3,5%. Середня зарплата виросла на 9% більше, ніж очікували експерти. Найнижчим виявився відсоток попадання по рівню інфляції - відхилення 15% (з урахуванням очікуваної інфляції у вересні близько 1%). В результаті точність прогнозу на III квартал склала 72%.
Скільки насправді безробітних в країні? Офіційно - всього 462 тисячі. Але профспілки стверджують - незайнятих більш ніж вчетверо більше - 2 мільйони людина.
Джерело: Сьогодні