На засіданні Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану експерти обговорили найбільш нагальні питання, пов'язані з формуванням Державного бюджету на 2025 рік. Участь у зустрічі взяли народні депутати, представники центральних органів виконавчої влади, РНБОУ, профспілки, роботодавці, науковці, експерти, очільники галузевих асоціацій та керівники великих підприємств.
Основна мета заходу — напрацювати практичні рекомендації для підвищення стійкості і самодостатності національної економіки, що перебуває під тиском війни та важкого фінансового становища.
За підсумками обговорень була підготовлена Резолюція, яку спрямували у Верховну Раду України, Офіс президента, Уряд та РНБОУ.
Серед іншого, документ містить аналіз низки ризиків для економіки. Державний борг може досягти 101,8% ВВП, що є рекордним показником для України. Станом на кінець 2024 року вже очікується, що витрати на обслуговування боргу зростуть на 72 мільярди гривень. Суттєво скорочуються капітальні видатки, що ускладнює відновлення критичної інфраструктури та реалізацію інвестиційних проектів. У 2025 році частка таких видатків може знизитися до 5,4% від загального обсягу бюджету, тоді як у 2021 році вона становила 9%. Це може призвести до подальшого скорочення інвестиційної привабливості України.
“Україна втрачає темпи економічного відновлення. Ми бачимо, як капітальні видатки скорочуються, а це означає, що відбудова, модернізація та інновації відкладаються на невизначений час. Без цього ми не зможемо вийти з економічної стагнації”, — зазначили присутні.
Окремою темою обговорення стало збільшення податкового тиску на бізнес, що закладено у проєкті бюджету. Нові податкові ініціативи, як підкреслили учасники засідання, не враховують реальну ситуацію, особливо в регіонах, що постраждали від бойових дій (деокуповані, прифронтові). Бізнес там і так працює на межі виживання, а підвищення податкового навантаження може остаточно зруйнувати його.
Антикризовий штаб і УСПП закликав Уряд доопрацювати проєкт бюджету і звернути увагу на кілька ключових моментів. По-перше, важливо знайти механізми стимулювання економіки, включаючи підтримку промислових підприємств, інноваційних галузей та переробної промисловості. По-друге, необхідно відновити систему зарахування ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, до місцевих бюджетів, що дозволить територіальним громадам активніше долучатися до відновлення економіки. Крім того, слід розширити доступ до кредитних ресурсів для відновлення економічної активності.
Бюджет на 2025 рік має прийматися скоординовано з Планом пріоритетних дій Кабінету Міністрів України на 2025 рік.
Засідання також зачепило тему мобілізаційної політики, зокрема, питання бронювання працівників для підприємств, які мають стратегічне значення для економіки. Учасники штабу закликали Уряд впровадити чіткі та прозорі механізми бронювання, що дозволить критично важливим підприємствам продовжувати роботу.
На думку багатьох експертів, для того, щоб забезпечити довготривалу стійкість економіки, потрібно вжити системних заходів із підтримки малого та середнього бізнесу. Антикризовий штаб також підкреслив необхідність активізації роботи Національної ради з відновлення України, зокрема щодо розробки конкретних програм відновлення зруйнованої інфраструктури та повернення біженців.
Пропозиції, напрацьовані в ході засідання Антикризового штабу, були направлені до Верховної Ради, Офісу Президента та Кабінету Міністрів для розгляду та подальшого впровадження.