
Для зміцнення української медичної системи в умовах війни з російським агресором Український союз промисловців і підприємців (УСПП) спільно з Кластером медичного туризму Латвії (Latvian Health Tourism Cluster) реалізує проєкт міжнародного обміну досвідом між українськими та латвійськими лікарями.
Ініціатива впроваджується за фінансової підтримки Латвійського агентства інвестицій і розвитку (LIAA) й передбачає навчальні поїздки українських медиків до Латвії. Учасники відвідують провідні клініки й діагностичні центри, знайомляться з сучасною медичною інфраструктурою, беруть участь у майстер-класах і демонстраційних заходах, а також налагоджують фахові контакти з латвійськими колегами.
Уже відбулися три навчальні візити:
- 2–7 вересня 2024 року – з фокусом на урологічну онкологію;
- 28 жовтня – 2 листопада 2024 року – з темою фізичної реабілітації;
- 24 лютого – 1 березня 2025 року – присвячений онкології.
Учасниками програми стали лікарі Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, а також медики з лікарень міста Фастів Київської області. Це сприяє покращенню доступу до якісних медичних послуг не лише у великих містах, а й на місцевому рівні.
Після поїздки в лютому–березні 2025 року Національний університет охорони здоров’я підписав два Меморандуми про співпрацю з латвійськими закладами — Центром стереотаксичної радіохірургії (м. Сігулда) та гастроцентром Veselība un medicīna.
Під час візиту українські науково-педагогічні працівники ознайомилися з діяльністю низки латвійських клінік онкологічного профілю, зокрема Центру стереотаксичної радіохірургії — унікального закладу в Північній Європі, де встановлена система «Кібер-ніж» (CyberKnife). Це високоточна безконтактна технологія променевої терапії, яка дозволяє видаляти пухлини без хірургічного втручання. Також українські лікарі дізналися про підходи до лікування рецидивного та метастатичного раку, сучасні ПЕТ/КТ-методи діагностики та мультидисциплінарні підходи до лікування онкопацієнтів.
Результатом співпраці стала також ініціатива латвійської сторони щодо участі у спільному грантовому проєкті між Україною та Латвією за підтримки Міністерства закордонних справ Латвії. Проєкт відкриває нові можливості для розвитку української медичної освіти, трансферу технологій і подальшого обміну практиками.
Національний університет охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика подякував УСПП за сприяння у налагодженні міжнародного партнерства і проведенні наукового візиту.
УСПП має намір розширити межі цієї ініціативи, зокрема у напрямку фізичної й психосоціальної реабілітації військових і цивільних, постраждалих від війни з російським агресором. Діловий союз уже обговорює з українськими та європейськими партнерами запуск системних і масштабних реабілітаційних програм.