Марина Кінах: Конституцію треба частіше читати

Facebook Поділитись
Марина Кінах: Конституцію треба частіше читати

Декілька важливих думок з приводу Дня Конституції. Конституцію необхідно частіше читати. Пропускати її текст через себе. Вдумуватись у сенс, зважувати в умі кожне слово. Людство століттями виборювало те, щоб ці великі слова стали дійсністю. «Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою.... Права та свободи людини та їх гарантії визначають зміст та спрямованість діяльності держави». Сьогодні, після майже півтора року війни відкривається новий зміст цих формулювань. Особливо таких: «Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України... є обов'язком громадян України».

Сьогодні перемога у війні над ненависним ворогом стала головною метою кожного українця, його і заповітною мрією, і рутинною повсякденною справою. Я пишаюся, що в моїй Конституції написано про те, що Державною мовою в Україні є українська, вона має бути присутня у всіх сферах суспільного життя. Водночас в Україні гарантується вільний розвиток, використання та захист інших мов. Як це важливо саме зараз, у такий непростий та відповідальний час! Ми звикли думати, що Конституція формулює як права, так і обов'язки громадянина. Читаю її сьогодні і розумію права і є обов'язки. Хіба ці слова, гідні бути висіченими в граніті, можна вважати чимось подарованим раз і назавжди?

«В Україні визнається і діє принцип верховенства права... Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.» ТАК тут за кожну кому доведеться боротися розумно і залучено, можливо, ще жорсткіше, ніж до війни. Але як? І знову у Конституції є відповідь: «об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення та захисту своїх прав та свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів».

Я близько 30 років пропрацювала в Українському союзі промисловців і підприємців і добре знаю, як це нескінченно важко домагатися справедливості, відкривати дорогу по-новому, не залишати шансів поганому і тому, хто зжив себе. Ще хочу тут обов'язково згадати: «Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання... Всі суб'єкти права власності рівні перед законом.» Відновлення та розвиток економіки, запуск нових інноваційних моделей це ми маємо зробити найближчим часом, і помилитися тут буде не можна. Перед Днем Конституції я не надто схильна до святкового настрою. Спробуймо ще раз подумати над змістом кожної статті, проникнути в сенс і глибину її базових положень. Адже це нам і тільки нам належить своєю працею втілити їх у життя. Нам належить перемогти шаленого ворога і зробити Україну квітучою та могутньою.

З повагою, Марина Кінах