В.А.Запорощук, президент ГК «Провіант», віце-президент УСПП
Я представляю агропромышленный сектор. Как сказал Арсений Петрович, мы уже стоим на колесах и ожидаем открытия ворот ЕС. Однако есть проблемы. Сахар на сегодняшний день на рынке Украины – один из самых дорогих в мире. И перерабатывающие предприятия, скажем, кондитерские фабрики, рискуют выпускать неконкурентную на внешних рынках продукцию. В Украине рынок сахара монополизирован. Существует пошлина 300 евро за тонну, можно ли ее отменить? Можно ли хотя бы для промышленных предприятий покупать этот сахар на внешних рынках беспошлинно?
Такая же ситуация – по молоку высшего сорта. В Европу нас не пустят с несортовым молоком. А высшего сорта у нас, к сожалению, не достаточно. Нужно дать возможность аграрному сектору увеличить производство качественного молока, для чего нужны дешевые и длинные ресурсы. Такой механизм есть, каждый год в бюджет закладывается порядка 50 млрд грн государственных поручительств. Необходимо дать возможность частным фирмам, предприятиям использовать эти поручительства для привлечения европейских ресурсов. Это будет стимулировать рост. Пусть мы не получим результаты завтра, получим послезавтра.
Чтобы нам не открутили колеса перед воротами Европы, я бы просил наложить мораторий на проведение проверок предприятий реального сектора экономики. На сегодняшний день давление со стороны контролирующих органов нисколько не снизилось. Количество проверок зашкаливает. Многие предприятия могут не соответствовать европейским стандартам, им бы поработать над этим сейчас, но отвлекают проверки. Вот почему нужен мораторий.
І. Ю.Бісюк, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України
Законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безпечності харчових продуктів є основоположним документом, згідно з яким ми будемо рухатися спільно з вами в Європу. Це стосується і молока, і цукру. Проект закону № 3102 тиждень тому був схвалений на засіданні КМУ і направлений у Верховну раду. Треба докласти зусиль, аби цей закон був прийнятий і запрацював. Він визначає компетентний орган, який є відповідальним за безпечність харчового продукту, що експортується.
Що стосується питань державних гарантій, я думаю, це питання скоріше до мінфіну і мінекономіки. У бюджеті на цей рік передбачено 900 млн грн. компенсації коштів від реалізації молочної продукції, де може бути передбачена часткова компенсація за будівництво великих комплексів для того, аби отримувати молоко екстра класу. Його не можна отримати у подвір’ях приватного сектору, оскільки там якість низька, і продукція з нього не може бути експортована до країн ЄС. Що стосується квот, в тому числі і цукру, зараз ведуться переговори. Сьогодні птахівники тут присутні, у них квота 20 тис. тонн. Через деякий час буде 32 тис. тонн по року. Але нам потрібно хоча б заповнити для початку ту квоту, яка є на сьогоднішній день. Показати, що ми можемо її заповнити, дати товар, а потім просити розширити цю квоту. Думаю, з часом питання буде вирішено.