Шановні народні депутати, дорогі співвітчизники!
В Україні поглиблюються системні соціально-економічні й суспільно-політичні проблеми, в тому числі з чіткими проявами спроб реалізації по відношенню до нашої держави зовнішніх сценаріїв політичного й економічного тиску.
На Верховній раді України лежить величезна відповідальність за мир і спокій в суспільстві, за захист національних економічних інтересів, збереження територіальної цілісності та державності.
Я дуже добре пам’ятаю історичні події в залі парламенту, де ми проголошували конституційною більшістю статус незалежної держави України. 22 роки – це дуже важкий шлях. Але ми завжди пишалися тим, що український народ долав всі труднощі мирним, демократичним шляхом, без приниження національної чи релігійної гідності, кровавого протистояння, на відміну від багатьох держав Європи та пострадянського простору.
Останні події, однозначно, є неприпустимими: захоплення адміністративних будинків, фізичні насилля над мирними демонстрантами, силове протистояння. Ми пропонуємо Верховній раді створити тимчасову спеціальну комісію, яка б зайнялася розслідуванням цих питань. Винні мають бути покарані незалежно від політичного кольору, статусу чи посади.
Шановні народні депутати, Україна незворотньо інтегрується в європейську світову економічну й політичну систему. Дуже важливо, щоб євроінтеграційний шлях України в черговий раз не перетворився в особисті кон’юнктурні цілі чи політичну метушню. Мова йде про стратегічний напрямок розвитку нашої держави, тому необхідно сконцентрувати мудрість і відповідальність з тим, щоб будувати на українській землі сучасні європейські стандарти.
Україна має величезне надбання, яке створено поколіннями науковців, інженерів, трудових колективів. Це ракетно-космічний комплекс, авіабудування, кораблебудування, енергетика, транспорт тощо. Тому для нас принципова позиція – забезпечити необхідні умови розвитку, необхідні для гідного місця України в світі. Ніколи не можна допускати, виходячи хоча б з проявів економічного патріотизму, щоб наша держава перетворилася в сировинний придаток розвиненого світу чи експортера дешевої робочої сили.
Україна веде складні переговори з нашими партнерами як на Заході, так і Сході. Ми повинні розуміти, коли держава розколюється, поглиблюються внутрішні конфлікти, її позиція у переговорному процесі послаблюється. Ми маємо усвідомити, що інтеграція – це не тільки нові можливості, але й жорстка конкуренція за життєвий політичний й економічний простір, і про це не можна забувати.
Невідкладні завдання стоять перед нами, парламентарями. Незважаючи на гостру суспільно-політичну й соціально-економічні ситуацію, необхідно максимально сконцентрувати спільні дії з урядом країни над формуванням і прийняттям державного бюджету на 2014 рік. Необхідно також мати чіткий план дій з адаптації української економіки до умов вільної торгівлі з ЄС з відповідними компенсаторами, мінімізацією витрат, які ми відчуваємо через погіршення відносин з нашими східними партерами.
Треба усвідомити, що тільки та держава, яка формує по всьому периметру своїх кордонів рівноправні умови партнерства з іншими країнами на основі балансу національних економічних і політичних інтересів з інтересами партнерів, має можливість перемагати в глобальній конкуренції.
Ми маємо вийти з нинішньої ситуації мирним демократичним шляхом. Доцільно започаткувати загальнонаціональний круглий стіл з обговорення питання в умовах чіткої дискусії, в основі якої – національні інтереси країни, за обов’язкової участі громадських і політичних сил України. Нам разом треба шукати рішення, які дадуть можливість на основі мудрості і відповідальності перед українським народом будувати єдину конкурентоздатну сучасну державу Україну. Дякую за увагу!