"Не варто вважати девальвацію панацеєю для української економіки"

Facebook Поділитись

Про ситуацію в українській промисловості та оптимальних інструментах підтримки національного виробника для виведення економіки з кризового стану директор Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук Валерій Геєць розповів кореспонденту «Комерсант».

- Коли можна очікувати завершення періоду гальмування виробництва і, як наслідок, падіння українського ВВП?

- Можливо, в 2013 році. Чим швидше відбудеться імпортозаміщення економіки, а також будуть підтримані експортно орієнтовані сектори, крім традиційних хімії та металургії, тим швидше почнеться економічне зростання в Україні.

- Що для цього потрібно зробити?

- Слід визначити перелік галузей, які більше за інших залежать від імпорту, і почати проводити в їх відношенні політику імпортозаміщення. Це непросте завдання, але навіть умови членства України у СОТ не забороняють нам вирішувати її.

- Наскільки це реально зробити, враховуючи скорочення капітальних витрат у держбюджеті-2013?

- Це мають бути програми точкової підтримки, не потребують масштабних вкладень. Тим більше що в уряду є всі можливості для реалізації цих завдань: у бюджеті все ж є кошти на капітальні видатки, також є можливість залучення кредитів під держгарантії.

- Чи є девальвація гривні обов'язковою для реалізації плану імпортозаміщення?

- Світова практика показує, що девальвація національної валюти є одним з можливих механізмів проведення такої політики і боротьби з кризою. Це не ідеальний інструмент, у нього багато недоліків. Тому не варто вважати девальвацію панацеєю для української економіки, хоча нам, безумовно, необхідно переходити до вільного курсоутворення.

- Як ще можна боротися з кризовими явищами?

- Шляхом скорочення державного споживання, що дозволить більш ефективно перерозподіляти бюджетні кошти. Також потрібно пам'ятати про зниження податкового навантаження.

- З якими ризиками зіткнеться економіка в 2013 році?

- На жаль, більша відкритість української економіки визначать її залежність від світового попиту. Цей фактор, як і раніше буде негативно впливати на нас, тому необхідно зробити все можливе, щоб підтримати попит усередині країни.

- Міжнародні організації прогнозують відновлення світового попиту в 2013 році. Це реально?

- Такі прогнози є, але в цілому 2013-й стане роком гальмування світової економіки. Навіть якщо поліпшення відбудеться в другій половині року, це зовсім не означає, що воно відразу сприятливо відіб'ється на нас. Ситуація залишається складною.

- Однак ми бачимо несподіване поліпшення макроекономічних показників у США і Китаї!

- Треба дивитися не на глобальне поліпшення, а на показники в країнах, які є нашими ключовими економічними партнерами. Обсяги торговельного обороту з названими вами країнами невеликі. Так, економічний підйом у США і Китаї мотивує глобальне зростання економіки, але на Україну це може надати опосередкований ефект з певним лагом через економічне зростання інших країн.

- Як така ситуація вплине на реальний сектор? Варто очікувати заморожування економічної активності?

- Якщо країна буде підтримувати ключові галузі, то бізнес буде відповідним чином міняти свою поведінку, в тому числі збільшувати заробітні плати. Якщо в інших секторах ситуація буде набагато гірше, для бізнесу не залишиться альтернатив скорочення робочих місць і заробітних плат. Тому від дій уряду залежатиме економічний розвиток країни не тільки в 2013 році, але і в наступні роки.

Юрій Панченко