Україна може впоратися з макроекономічними викликами

Facebook Поділитись
Україна може впоратися з макроекономічними викликами

Україна входить в 2013 рік з черговим спадом економіки, який посилюється валютними ризиками. В умовах зниження попиту на продукцію підприємства стануть скорочувати штати, проте вже в середині наступного року ситуація може знову покращитися, пише газета «Комерсант». Щоб закріпити позитивний ефект від відновлення глобального попиту, українським державним керманичам все ж необхідно провести хоча б частину задекларованих реформ.

У 2012 році українська економіка зіткнулася із загрозою нової рецесії. Після відносно високих темпів зростання ВВП в I-II кварталах в розмірі 2-3% вже на початку літа були помічені перші кризові явища, а промисловість в червні зіткнулася зі спадом виробництва вперше з 2010 року. З урахуванням негативної динаміки будівництва, сільського господарства і транспорту в III кварталі Держстат зафіксував спад ВВП на 1,3% також вперше за два з половиною роки. З урахуванням збереження негативного тренду експерти очікують в IV кварталі мінімальний приріст економіки за підсумками року - від 0% до 0,5%. Складність ситуації не заперечують і в уряді. Прем'єр-міністр Микола Азаров визнав у вересні, що криза буде "мучити українців десять років".

В уряді розраховують, що в 2013 році темпи зростання реального ВВП повернуться до рівня 3,4%. Згідно листопадового консенсус-прогнозом Мінекономрозвитку, незалежні експерти очікують зростання ВВП не вище 2,9%. Однак навіть такий прогноз ґрунтується на очікуванні відновлення співпраці України з Міжнародним валютним фондом. Поки такої гарантії немає. Світовий банк і Європейський банк реконструкції та розвитку утримуються від оприлюднення оновлених оцінок розвитку української економіки в 2013 році.

При цьому важливо розуміти, що в найближчі місяці економічна ситуація залишиться дуже складною. За словами генерального директора ІК Dragon Сapital Томаша Фіали, в I півріччі українська економіка буде як і раніше показувати негативні темпи, а зростання ВВП швидше за все відновиться лише в III кварталі. "У першій половині року нас чекають складнощі, пов'язані як з проблемами  обслуговування зовнішніх боргів, так і уповільненням проведення ключових реформ. Уряд ніяк не може зважитися підвищити тарифи на газ для населення, щоб відновити співпрацю з МВФ. До цього додається політичне неприйняття пенсійної реформи , її реалізація буде проходити набагато складніше, ніж зараз. Все це відбудеться на тлі збереження високого тиску на курс гривні, що також є причиною зниження припливу інвестицій в країну", - стверджує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Песимістичні очікування і у бізнесу. Найпомітніше гальмування внутрішнього і зовнішнього попиту відчули підприємства машинобудування. "Наші очікування можна назвати помірно песимістичними, - каже почесний президент індустріальної групи УПЕК Анатолій Гіршфельд. ​​- Ми бачимо, що українська економіка перебуває в дуже непростому становищі". За його словами, компанія закладає нульове зростання вагонного машинобудування, однак розраховує на 15-процентний підйом сільськогосподарського машинобудування "завдяки випуску нової продукції та експортних поставках".

Гальмування зростання соціальних видатків держбюджету негативно вплине на галузі переробної промисловості, орієнтовані на споживчий ринок. "Нинішній рік ми закінчуємо невеликим, до 1-2%, спадом продажів. Швидше за все показники наступного року будуть близькими до нинішнього", - відзначає співвласник компанії Maratex (ТМ Esprit, Peacoсks, Aldo) Дмитро Єрмоленко. За його словами, одночасно з гальмуванням темпів зростання доходів українців відбувається посилення конкуренції. "В очікуванні швидкого відновлення економіки останнім часом було відкрито багато нових торговельних майданчиків, вийшли нові бренди. Це посилить конкуренцію на тлі низького зросту доходів", - пояснив бізнесмен.

Для ряду галузей збереження держпідтримки залишається важливим чинником розвитку. "На тлі успішно проведеного чемпіонату Євро-2012 і створеної інфраструктури ми маємо всі шанси стати затребуваним туристичним напрямком і центром конгрес-туризму. У найближчі два-три роки можна домогтися збільшення завантаження готелів у великих містах і туристичних центрах України", - вважає гендиректор готельного оператора "Прем'єр Інтернешнл" Ірина Седлецька.

Погіршення економічної ситуації змусить компанії скоротити штати. "За підсумками 2012 бізнес отримає набагато менший прибуток, чим очікувалося. Для збереження рентабельності багато підприємств будуть змушені мінімізувати витрати, в тому числі шляхом скорочення персоналу. Очевидно, що ця тенденція продовжиться і в 2013 році", - прогнозує пан Фіала. "Більшість компаній запланували в 2013 році підвищення заробітних плат в діапазоні 5-15%, однак з погіршенням фінансових результатів за підсумками 2012 року вони будуть схильні відкласти перегляд до квітня. Після фінального підведення підсумків року висока ймовірність подальшого скорочення штату в ряді секторів", - відзначає генеральний директор HR-консалтингової компанії Hudson Олексій Юрченко.

Ключові рекомендації влади залишаються незмінними: поліпшення інвестиційного клімату та підтримка галузей, орієнтованих на внутрішній ринок. "Ці рекомендації вже набили оскому, але досі залишаються актуальними. Саме ці кроки можуть дати швидкий позитивний ефект, що особливо важливо в умовах кризи", - відзначає пан Устенко.

Однак навіть виконання цих умов не може нівелювати девальваційні ризики. "Чим швидше пройде девальвація, тим краще. Нинішня економічна ситуація не настільки критична, як у 2008 році, тому можна обійтися ослабленням гривні на 10-15%. Такий крок не тільки підвищить конкурентоспроможність експорту і поверне в країну іноземні інвестиції, але й стане важливим економічним сигналом, що найгірше вже позаду", - вважає керівник аналітичного департаменту SP Advisors Віталій Ваврищук. При цьому відновлення світової економіки може виявитися недовгим. "Навіть низькі макроекономічні прогнози, закладені до бюджету, є оптимістичними. Уряду необхідно пам'ятати про це і утриматися від спокуси переглянути соціальні стандарти відразу після перших сигналів про одужання світової економіки", - упевнений експерт.