З 1 січня 2013 року набирає чинності суттєво відкоригований закон України № 5067-VI "Про зайнятість населення" від 05.07.2012. Експерти юридичної компанії "Алексєєв, Боярчуков і партнери" проаналізували оновлений закон, пише Delo.ua.
1. Послуги рекрутерів для людей стануть безкоштовними.
З 1 січня 2013 року компаніям, які допомагають українцям працевлаштуватися (кадрові агентства, рекрутингові компанії і т.д.) заборонено брати плату за свої послуги з пересічних людей. Тепер їх роботу з підбору персоналу будуть оплачувати виключно компанії - роботодавці. Тепер, ті компанії, які надавали не професійні послуги і заробляли виключно на гонорари від громадян, очевидно, змушені будуть або переглянути принципи своєї роботи, або вийти з ринку цих послуг.
2. Заборонено обмежувати вік кандидатів на вакансію.
З 1 січня 2013 року Оголошення про вакансії по типу "потрібен фахівець віком до 30-35 років ..." - поза законом. Законодавець вперше заборонив роботодавцям обмежувати вік кандидатів в оголошеннях про вакансії, а також пропонувати роботу лише чоловікам або лише жінкам. Таке нововведення значно ускладнить кампаніям пошук потрібного співробітника. Роботодавець або рекрутингове агентство змушені будуть шукати потрібних співробітників, відбираючи кандидатів, ґрунтуючись на надісланих резюме, а не встановлюючи власні вимоги у публікованих вакансіях. Але іншого виходу у них не буде, адже якщо вони порушать цю норму - їх оштрафують на 10 мінімальних зарплат, встановлених на момент виявлення порушення. Для довідки: на 1 грудня 2012 розмір мінімальної зарплати в Україні становить 1134 грн.
3. Чоловікам з дітьми допоможуть у працевлаштуванні.
Розширено перелік категорій громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Зокрема, це стосується чоловіків, які мають дітей до 6 років; самотніх чоловіків, які мають дітей до 14 років або дітей-інвалідів. Розширення переліку категорії громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, є позитивним нововведенням, спрямованим на підтримку неконкурентоспроможних громадян. Слід зазначити, що співробітників, які відносяться до даних категорій громадян, відповідно до закону в компанії зі штатом від 20 чоловік співробітників, повинно бути не менше 5%. Недотримання роботодавцем встановленої квоти тягне за собою штраф для роботодавця за кожен необґрунтовану відмову у працевлаштуванні у двократному розмірі мінімальної зарплати, встановленої на момент виявлення порушення. На сьогоднішній день, за порушення в даній сфері, для роботодавця передбачено штраф у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Таким чином, розширивши перелік категорій громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, законодавець зменшив відповідальність за недотримання квоти таких громадян в компанії.
4. Після 45 років - знову в університет.
Якщо вам більше 45 років і у вас є 15-річний страховий стаж, тоді з 1 січня 2013 року можна отримати одноразовий ваучер, який дає право підвищити свою кваліфікацію або отримати нову професію. За ваучер доведеться заплатити, але не більше 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (прожитковий мінімум на 1 грудня 2012 складає 1095 грн.) Дана новела буде стимулювати українців старше 45 років, які не можуть знайти роботу за фахом у зв'язку з незатребуваністю їх професії, до зміни роду діяльності та подальшому працевлаштуванню.
5. Працевлаштованих безробітних не звільнять 2 роки.
З 1 січня 2013 року держава береться зацікавлювати підприємства працевлаштовувати безробітних. Воно обіцяє, що для тих, хто візьме в штат людей з біржі праці, протягом року щомісяця будуть компенсувати фактичні витрати в розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Одна умова - безробітні повинні будуть пропрацювати на підприємстві не менше 2 років. З одного боку компенсація витрат, пов'язаних зі сплатою єдиного внеску буде стимулювати роботодавців офіційно оформляти трудові відносини. З іншого - застереження про те, що працевлаштування безробітних повинна здійснюватися на 2 роки і більше, може стати інструментом маніпуляції для недобросовісних співробітників. Знаючи, що їх звільнення до закінчення даного терміну є невигідним для роботодавця, колишні безробітні зможуть навмисне ставитися до роботи без особливої ретельності.
6. Стажування запишуть до трудової книжки студента.
З 1 січня 2013 року держава дозволило студентам не тільки проходити стажування по майбутній професії на підприємстві, але й пообіцяло вносити дані про неї в їх трудові книжки. Це нововведення надає молоді додаткові гарантії для працевлаштування. Навіть у випадку, якщо така стажування не буде оплачуватися роботодавцем, для молодих фахівців, таке нововведення є позитивним, так як запис про проходження стажування вноситься в трудову книжку. Отже, така стажування не тільки буде враховуватися при загальному трудовому стажі співробітника, а також буде офіційним підтвердженням досвіду роботи.
7. Розмір максимального допомоги по безробіттю перевищить середню зарплату по країні.
З 1 січня 2013 року максимальний розмір допомоги по безробіттю буде становлять чотири прожиткових мінімумів (на 1 грудня 2012 року він становить 1095 грн.). Таким чином, безробітний в Україні щомісяця зможе отримувати до 4380 грн.. Збільшення розміру допомоги по безробіттю вимагає виділення додаткових бюджетних коштів. У зв'язку з цим, існує ризик того, що реалізація даної норми може суттєво вдарити по кишені платників податків.