Як вкрали 18 БТРів

Facebook Поділитись
Як вкрали 18 БТРів

У відповідь на новий виток корупції, бізнес загрожує чиновникам третім Майданом

Для Міністерства податків і зборів, що все ще діє в Україні, нинішній тиждень розпочався з двох, що проходили одночасно, але з протилежними знаками подій. Керівництво відомства проводило робочу зустріч із представниками бізнесу і парламентського комітету з питань підприємництва, регуляторної і антимонопольної політики. І в цей же час обидва входи до будівлі Міндоходів блокували представники Майдану і Антирейдерського союзу підприємців України, закликаючи всіх патріотів країни приєднатися до безстрокової акції протесту «Геть щурів із Міндоходів».

Автори листівок, які роздавали перехожим люди в камуфляжі, вимагали від прем’єр-міністра Арсенія Яценюка і в.о. президента Олександра Турчинова звільнити з Міндоходів чиновників-корупціонерів, що входили до обойми колишнього очільника «Мінздоху» Олександра Клименка і розкрадали державний бюджет; запровадити прозорий механізм конкурсного призначення на керівні посади відповідно до антикорупційного законодавства; розслідувати факти корупції і притягнути до кримінальної відповідальності корумпованих чиновників, що причетні до багатомільярдних втрат бюджету і продовжують розкрадати гроші із скарбниці.

У листівках, зокрема, наводяться дані про те, що посада начальника київського міського управління Міндоходів обійшлася В’ячеславу Бусареву, який у старій структурі очолював Департамент доходів і зборів з фізичних осіб, у два мільйони доларів. Ба більше, за даними Антирейдерського союзу, оточення нинішнього керівника Міндоходів встановило тарифи за призначення на різні посади в системі міністерства. «Посада керівника обласного управління, — пишуть автори листівки, — продається за 1 мільйон доларів». Окрім того, призначенці зобов’язані щомісяця передавати до Києва кругленьку суму. За інформацією з Полтавської області, це $300 тисяч. У листівці стверджується, що «лише в Києві щонеділі зі скарбниці виводиться до 20 мільйонів гривень. А це — вартість двох нових БТР, які могла б отримати наша Армія». За підрахунками Антирейдерського контролю, «загалом, з 1 березня 2014 року — дата призначення Ігоря Білоуса першим заступником голови Міндоходів — було виведено суму, еквівалентну 18 новим бойовим машинам».

Тим часом сам Білоус, виступаючи на робочій зустрічі, проігнорував звинувачення на свою адресу, про які йому, мабуть, було відомо. Він з очевидним задоволенням розповідав про досягнення відомства, якому, незважаючи на складну обстановку в країні, вдалося виконати завдання щодо наповнення бюджету як податком на додану вартість, так і податком із прибутку підприємств, звітував перед бізнесом про відшкодування ПДВ (у квітні 4,2 мільярда гривень, на травень заплановано приблизно 5 мільярдів). Ще одне досягнення, за його словами, це зменшення переплат з ПДВ і податку на прибуток, а також детінізація економіки шляхом знищення податкових ям. «ПДВ, — переконаний фактичний голова Міндоходів, — вже більше ніхто не краде, але партизанщина, на жаль, ще існує, і ми з нею боремося — обсяги партизанського обігу знижуються. Додатково залучено до бюджету минулого місяця майже мільярд гривень з тіньового обігу з ПДВ». «Інший великий ресурс, — продовжував Білоус, — це підакцизні товари. Ми фактично вперше за багато місяців виконали бюджет з підакцизного департаменту і збираємося заповнити втрачене».

«Дай Боже, вже на цьому тижні пройде закон про податковий компроміс. Багато хто з вас вже ознайомився з тим, що це таке. Це наша ініціатива, оскільки великий і середній бізнес дуже довго працював за певними схемами з оптимізації ПДВ і податку на прибуток підприємства. Відповідно, нам необхідно щось зробити системним шляхом, аби розв’язати цю проблему по всій країні і дати можливість бізнесові вдихнути свіжого повітря», — сказав далі Білоус, явно домагаючись прихильності підприємців, що заповнили зал. (Нагадаємо, відповідний законопроект передбачає, що підприємці, які добровільно визнали несплату цих податків, зможуть сплатити 15% від їх суми до держбюджету, а решта 85% вважатимуться погодженими).

«У людей буде певна індульгенція від адміністративних і фінансових перевірок. Відповідно на них зменшиться тиск правоохоронних органів і податкової», — обіцяє Білоус. Він також каже про намір проводити всі реформи в податковій сфері разом із бізнесом і скоротити кількість податків з 22 до десяти. Як скоро можна чекати цього? Чиновник виправдовується: поки що відповідних напрацювань немає. «Це — лише початок», — заспокоює заступник міністра.

Чи сприйняв бізнес обіцяні індульгенції? Олександр Чумак, що представляє Асоціацію приватних працедавців, заявив, що бізнес готовий працювати чесно, готовий сплачувати податки. Але, ведучи мову про податковий компроміс, що його перед цим рекламував Білоус, він зазначив, що «три останні роки бізнес навмисне заганяли на податкові майданчики». «У нас були випадки, — продовжує представник працедавців, — коли «абсолютно білий бізнес» приходив з відповідною скаргою. Аби не зазнавати такого шантажу, йому доводилося, наприклад, переходити з харківської області в якусь сусідню». Але інші погоджувалося. «Куди прямували кошти після переведення в готівку? — запитує Чумак і відповідає: — На сплату хабарів. Зараз бізнесові пропонують чесно зізнатися в недоплаті до бюджету, сплатити з цієї суми 15%, і після цього бізнес пробачать». «А яким чином бізнес зможе повернути ті хабарі, які він заплатив?» — допитується працедавець і викликає цим запитанням оплески залу.

На відміну від Білоуса, інший заступник міністра Михайло Ноняк, що відповідає за боротьбу з корупцією, відверто визнає: «Якщо говорити про міністерство як таке, то, на мою думку, воно не бореться зараз ефективно з контрабандою і корупцією, — зазначає чиновник. — Ми прагнемо проводити певну роботу. У мене є своє бачення і свої підходи. І якщо говорити про відділ, який покликаний боротися з контрабандою, він зараз неефективний і багато хто з присутніх підприємців бачить ті побори, які зараз все одно є на митницях. Хоча вони начебто й зменшилися, але вони існують».

Визнав існування корупції і заступник міністра доходів і зборів, що опікується службою фінансових розслідувань, Володимир Хоменко. «Особливо запитання виникають у зв’язку з контрабандою, вони зараз активно опрацьовуються. Але якщо ми візьмемо такі основні митниці — Одеська, Ужгородська, Львівська — ще дуже багато запитань. Люди чекають, чи надійдуть із Міндоходів вказівки про те, що ми працюватимемо так само, як і раніше. Але, я переконаний, що ніхто з нас чотирьох (заступників міністрів, що сиділи за столом президії. — Авт.) ніколи такого сигналу не дасть», — сказав він.

«Я дуже серйозно відстежую це питання для себе. Скажу таке. Безумовно, зупинити хабарі за два місяці просто неможливо. Це все упирається в людей. Лише шляхом зміни особового складу можна викорінити корупцію, за умови нормальної оплати праці і побудови прозорих механізмів митного контролю», — вважає заступник міністрів доходів і зборів України, що опікується митною сферою, Віталій Науменко.

Але бізнес сьогодні ще не готовий до того, аби сприймати запевнення «нових» податківців — надто багато крові попили у нього старі співробітники цієї служби. Каже представник чернігівської міської профспілки підприємців Дмитро Нікішин: «Потрібно притягувати до відповідальності чиновників і, зокрема, податківців за незаконні дії, бездіяльність і рішення. На даний момент ніде чітко не прописано, яким чином ці чиновники несуть відповідальність. Пропоную: якщо вищий орган чи суд ухвалив рішення і воно набуло чинності, то цьому чиновникові оголошується неповна службова відповідність. Ще раз протягом року — звільнення. Якщо завдано значних збитків чи тяжких наслідків, то звільняти потрібно негайно».

«Щодо кадрів податкової міліції і діалогу з бізнесом, — звертається Нікішин до заступників міністра, — то ви кажете неправду. 2008 року було пограбовано, саме пограбовано, начальником податкової міліції Печерського району Островським одне підприємство. Відтоді ми до сьогодні намагаємося відновити справедливість. Рішення про повернення всього майна (на мільйони) не прийнято, а Островського, незважаючи на рішення судів, що набули чинності, «покарали» підвищенням на посаді». «Це щодо діалогу, — підсумовує підприємець, — чи ви, панове, справді зважатимете на суб’єктів господарювання, чи буде третій Майдан».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»