А. Кінах: потрібна масштабніша податкова реформа

Facebook Поділитись
А. Кінах: потрібна масштабніша податкова реформа

15 березня Верховна Рада ухвалила закон 7137-д, яким передбачається підтримка бізнесу у час війни з рф.

Український союз промисловців і підприємців підтримує переважну кількість норм документу, адже вони цілком відповідають як викликам воєнного часу, так і пропозиціям, що УСПП надавав уряду раніше.

Зокрема, йдеться про зменшення ставки ПДВ для ввезення пального до 7% та звільнення від акцизу на нього.

Проблема із дефіцитом пального – одна з ключових, до прикладу, в секторі аграрної промисловості, логістики, переробної галузі. Такий крок дозволить втримати ціни на вітчизняних  АЗС.

На численні пропозиції підприємницьких кіл з’явилася і норма про те, що на період воєнного стану ФОПи не сплачують ЄСВ, якщо не отримують доходу. З 1 березня і до припинення воєнного стану ФОПи 1-3 груп не сплачують ЄСВ за себе, мобілізованих працівників.

Важливо, що з підприємств знімається обмеження за кількістю працівників та видів діяльності (виняток становить діяльність, пов’язана з підакцизними товарами та гральним бізнесом).

«Тому що чимало підприємств перейшло на рейки економіки воєнного часу. До прикладу, на Рівненщині агропереробка, що займалася виробництвом соків – наразі активно випускає консервовану м’ясну продукцію для потреб армії і тероборони. В тилу (захід України) бізнес також намагається працевлаштувати тимчасово переміщених громадян із півдня і сходу країни», - пояснює президент УСПП Анатолій Кінах.

Водночас, залишилися не до кінця врегульованими питання перевірок бізнесу. З одного боку, є норма про те, що такі на період війни скасовуються. Не подав вчасно звіт – нічого страшного. З іншого – в проєкті 7137-д не вилучена норма про РРО, а відтак податкова виписуватиме штрафи за їх невикористання. Які належатиме сплатити після завершення воєнного стану. Таким чином відновлюються всі фактичні перевірки за цим напрямом.

Для малого підприємництва, що найбільше постраждало від війни (є дані, що в цій групі 75% призупинило роботу) потрібно максимально спростити умови ведення діяльності.

Заміна ПДВ податком з обороту, що встановлюється на рівні 2% - також містить чимало ризиків  для бюджету. Адже декларування добровільності його сплати не дає можливості розрахувати, на які кошти може спиратися головний фінансовий кошторис нашої країни вже в найближчий місяць.

Заміна ПДВ та податку на прибуток податком з обороту (єдиним податком з особливостями) на час воєнного стану не є очікуваною реформою, тому що будуть виникати питання з анулюванням чи не анулюванням реєстрації ПДВ. Наслідком цього можуть бути умовні податкові зобов’язання на вартість залишків активів, придбаних з ПДВ, а також із залишками реєстраційного ліміту, накопиченого податкового кредиту, які можуть бути втрачені внаслідок такого переходу. Крім цього, сплатити ПДВ за платників, що оберуть податок з обороту, доведеться їх клієнтам/покупцям, які залишаться платниками податку на додану вартість та не будуть отримувати податковий кредит від своїх постачальників. Постане питання про перегляд цін з мінусом 20% по укладеним станом на сьогодні контрактам. «Зазначені непродумані новації розбалансують і так нестабільний і порушений ринок та не будуть стимулювати відновлення економіки», - вважає віце-президент УСПП з питань податкової політики Юлія Дроговоз.

Не відбулося і послаблень по митному оформленню, що було критично важливо для постачання необхідної підприємництву сировини, техніки тощо.

«Таким чином, ліберальну податкову реформу належить зробити більш масштабною. Бо Україна має прямі втрати від вторгнення рф на рівні 565 млрд доларів США. Так, ми отримуємо допомогу міжнародних партнерів, розраховуємо на репарації від рф, проте дуже важливо перезапустити економіку самої України по максимуму. Бізнес дуже підтримує державу та ЗСУ нині, добровільно і свідомо сплачує податки, якщо має таку можливість. Відносини між державою і бізнесом мають зараз бути максимально дискретними і довірливими: без прихованих перевірок, зі швидкими рішеннями на митниці, безвідсотковим кредитуванням банківською системою тощо», - підсумував Анатолій Кінах.