
Президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах прокоментував початок переговорного процесу між Україною та державою-агресоркою рф, а також роль міжнародних партнерів у процесі досягнення справедливого миру для України.
В ефірі українського телеканалу він звернув увагу на повідомлення про заплановану на 19 травня розмову між президентом США Дональдом Трампом та російським очільником Владіміром Путіним. Цей крок анонсовано після того, як у Стамбулі відновилися з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році прямі перемовини двох сторін.
На думку Анатолія Кінаха, сам факт початку переговорів має суто номінальний позитив, адже попри досягнуту домовленість про обмін полоненими за формулою «тисяча на тисячу», суттєвого прогресу у інших питаннях наразі немає.
У цьому контексті надзвичайно важливо, аби позиція України залишалась чіткою, послідовною та принциповою. Зокрема:
- Не може йтися про жодне юридичне визнання тимчасово окупованих територій як таких, що належатимуть державі-агресору.
- Будь-які спроби обмежити розвиток оборонного потенціалу України чи Збройних Сил України є абсолютно неприйнятними.
Поки ці засадничі положення не закріплені на нормативному рівні, зберігаються ризики — особливо на тлі інтересу Сполучених Штатів Америки до перспектив розвивати співпрацю з росією у питаннях Арктики, енергетики тощо. Такий бізнес-орієнтований підхід стратегічного партнера до міжнародної політики створює додаткові виклики для України.
Рішення, що стосуються України, не можуть прийматись без її безпосередньої участі та погодження. Особливо це стосується обговорень потенційних "фінальних планів". У медіа вже циркулює інформація про американський план із 22 пунктів, розроблений у координації з європейськими партнерами. Однак зміст цього документа залишається здебільшого невідомим, окрім непідтверджених відомостей щодо статусу Криму — питання, яке є принциповим і не підлягає компромісу.
Україна, як і її союзники, дотримуватиметься червоних ліній, що стосуються її територіальної цілісності.
Анатолій Кінах висловив підтримку тим зусиллям міжнародної спільноти, що спрямовані на припинення гарячої фази війни. Водночас він наголосив: досягнення справедливого, довготривалого миру — це тривалий і складний процес, який потребує чіткого розуміння позиції України: жодних обмежень її суверенітету, територіальної цілісності чи обороноздатності.
Розмова між Трампом і Путіним могла б мати позитивний результат лише за умови досягнення конкретної домовленості про припинення бойових дій. Інакше навряд чи її можна буде вважати результативною.
Кремль не демонструє готовності йти на поступки добровільно, тому союзники України мають консолідувати та посилювати зусилля. Показовим є те, що за каденції Дональда Трампа Конгрес США ще не ухвалював серйозних стратегічних рішень щодо надання допомоги, у т.ч. постачання зброї Україні. Наразі ж обсяги допомоги, динаміка постачань, які сформовані під час президентства Джо Байдена, добігають завершення.
У зв’язку з цим міжнародна спільнота має посилити санкції проти рф; чітко виконувати зобов’язання щодо підтримки України озброєнням і ресурсами; активізувати політичний і економічний тиск на росію в цілому.
Своєю чергою, Україна повинна виконувати своє «домашнє завдання»: долати кризу ефективності державного управління, зміцнювати економіку, мобілізувати ресурси на потреби оборони та реалізовувати системні плани й конкретні кроки у напрямку відбудови від наслідків війни, підвищення власної ресурсної самодостатності.