
Лідер ділової спільноти України вважає недостатніми зусилля міжнародних організацій – у першу чергу ООН – щодо деблокади українських портів та конвойованого супроводу торгових суден із АПК продукцією. Анатолій Кінах нагадав, що від українського зерна залежить більше 400 млн. людей по всьому світу, а ціни на цей продукт лише в Європі підскочили на 30%.
Таку думку президент УСПП висловив в ефірі телеканалу UkrlifeTV.
При цьому нещодавні перемовини росії і Туреччини в Стамбулі з даного питання Анатолій Кінах назвав неприйнятними. По-перше, неможливо вирішувати щось із агресором без участі України, по-друге – не потрібно довіряти рф та мати з нею домовленості, які вона може порушити наступного дня.
Проблемою також залишається замінованість морських шляхів – знову ж таки стараннями Кремля.
«Поза тим, вийти на довоєнні показники експорту в 4-5 млн. тон щомісяця неможливо без деблокади портів. Неймовірними зусиллями, постійними консультаціями із західними партнерами, ми збільшили відвантаження транзитом через ЄС в обсязі 1,7 млн. тон за травень. Поки це рекордний показник. Наростити його більше 2 млн. тон в місяць не вийде, бо це пов’язано із пропускними можливостями залізниці, загальною логістикою та швидкістю операцій в портах Литви, Румунії і Болгарії. В Україні залишається 23 млн. тон збіжжя минулорічного врожаю, а через тижні розпочнуться нові жнива. Тому питання тут в тому як наростити експорт, отримати валютну виручку, так і в тому, як банально зберегти врожай?», -пояснив лідер ділової спільноти.
Як варіант УСПП пропонує уряду подумати про нетрадиційні варіанти зберігання зерна. Рф ракетними ударами знищила чимало складів та елеваторів. Як мінімум 6-7 млн. тон можна зберігати в пластикових «рукавах» (спеціальних конструкціях). Також потрібно збільшувати споживання зернових на внутрішньому ринку. Наразі ця цифра не перевищувала 19-20 млн. тон, при зборах в 107 млн. тон.
Передовсім мова йде про активізацію переробної галузі, бо це можливість експортувати не сировину, а готовий продукт по вищій вартості. Окрім того, зросте пропозиція по робочим місцям в Україні. Другий напрямок – розвиток тваринництва.
«Уряду треба зараз різко зайнятися цим напрямом. Ми не можемо просто чекати і говорити, що порти не деблоковані і зерно нікуди буде дівати. Дипломати мають робити все, щоб ООН врешті включився в цю проблему, бо це питання світової продовольчої безпеки. А Кабмін має прийняти такі рішення, що дозволили б завантажити комбікормові заводи, стимулювати тваринництво, агропереробку. Про які заходи йдеться? Вчасне і автоматичне повернення ПДВ, доступ до фінансових ресурсів, вирішення питання неузгодженості підняття НБУ облікової ставки і політики запозичень на внутрішньому ринку та багато іншого. Свої пропозиції ми вже передали Офісу президента, уряду і парламенту», - резюмував Анатолій Кінах.
Під егідою УСПП та Антикризової ради громадських організацій діє Антикризовий штаб допомоги бізнесу. Чимало підприємців щодня звертається сюди зі своїми проблемами, штаб же вбачає своє завдання у вибудовуванні швидких та ефективних комунікацій із владою щодо економіки воєнного часу. До його складу входять голови профільних парламентських комітетів, члени Ради НБУ, керівники ОВА, експерти тощо.