А.Кінах: проблему правової невизначеності з прибутками підприємств ОПК можна було вирішити за годину, але вона тягнеться місяцями

Facebook Поділитись
А.Кінах: проблему правової невизначеності з прибутками підприємств ОПК можна було вирішити за годину, але вона тягнеться місяцями

Уряд на початку повномасштабної агресії рф оперативно прийняв постанову, відповідно до якої спростив процедури участі виробників ОПК в тендерах. Це було правильне рішення в умовах оперативного реагування на виклики воєнного стану, проте в документі не врахували в складовій вартості прибуток. Через це влітку вже цього року Держаудитслужба сформулювала висновок по низці підприємств, у тому числі оборонних, які весь цей час постачали ЗСУ свою продукцію, що ті, мовляв, незаконно отримали прибуток, тож мають повернути його в бюджет.

Питання, яке можна було вирішити за годину – відповідною постановою уряду – вже тягнеться 4 місяці. За цей час під тиском громадських організацій, виробників Кабмін доповнив постанову щодо можливості отримання прибутків підприємствами, проте неврегульованим залишився статус поставок, здійснених до цих змін.

Український союз промисловців і підприємців, Антикризовий штаб стійкості бізнесу в умовах воєнного стану звертався з цього приводу в Офіс президента, уряд. Втім, питання рухається вкрай повільно.

Про це розповів президент УСПП, голова Антикризового штабу Анатолій Кінах в інтерв’ю каналу UkrlifeTV.

За його інформацією,в уряді готується проєкт чергової постанови, яка врегулює остаточно це питання на весь період дії воєнного стану. Також Верховна Рада України прийняла напередодні свою постанову, відповідно до якої вона вимагає від уряду прийняти відповідні підзаконні акти і закінчити цю історію.

“Наразі ми моніторимо ситуацію по всім підприємствам, вона дещо врегулювалася. Тобто зараз не допускаємо таких випадків,  щоб масштабно відкривали кримінальні справи проти постачальників продукції нашій армії  чи блокували їх рахунки. Але ця проблема має бути остаточно вирішена нормативно. Крім того, важливо не допустити в подальшому повторення прецеденту, коли ЗСУ через непрофесіоналізм чиновників знаходяться під ризиком зриву постачання того, що нам необхідно для боротьби з агресором”, - зазначив Анатолій Кінах.

Також лідер ділової спільноти наголосив на неприпустимості корупційних проявів в оборонних закупівлях. Корупція в умовах війни - це державний злочин, реагувати на який потрібно відповідно.

Причому, отримання неправомірної вигоди окремими нечесними чиновниками і посадовцями можливе саме в рамках імпортних контрактів. З вітчизняними виробниками закласти якісь “схеми” чи “відкати” складніше.

“Тому такі чиновники дуже зацікавлено займаються питаннями постачання ззовні. Але коли мова йде про розміщення замовлення на українському підприємстві, де навіть є можливість збільшити випуск нашої продукції, виникає дуже багато штучних проблем, і тут необхідно це дуже жорстко долати”, - переконаний президент УСПП.

Анатолій Кінах каже: слід мати чітку стратегію розвитку нашого ОПК, формувати ті напрямки, де ми можемо забезпечити максимально можливий рівень локалізації.

“Не просто пишатися, що в нас дуже багато талановитих, патріотичних людей, в тому числі підприємців, що от ми маємо сучасну конструкцію того чи іншого дрону, а максимально сконцентрувати зусилля, волю і відповідальність, щоб цей дрон пройшов стадію серійного виробництва, масштабування цих зразків. Також потрібне серійне виробництво РЕБ систем, ракет, боєприпасів тощо. Бо агресор, як це підтверджують і закордонні джерела, і наші спецслужби,  за ці півтора року перевів свою економіку на мобілізаційний стан. А ми цього не зробили. Тому зараз потрібно сконцентрувати всі зусилля, щоб виробництво, економіка, експорт - все працювало на збільшення ВВП і таким чином на збільшення фінансування нашої оборони”, - підсумував президент УСПП.