
Об'єктивні причини подорожчання енергоресурсів мають стати предметом підсиленої уваги уряду. В низці регіонів вже обговорюють перспективи запровадження надзвичайного стану через брак блакитного палива для обігріву комунальних підприємств,лікарень, шкіл і садочків. Так, серед 4 тис. подібних установ на Львівщині тепло отримали тільки 986.
Уряд і НАК «Нафтогаз» вже розрахували понадпланові витрати на забезпечення сталого проходження опалювального сезону. Втім, залишається чимало запитань, чи буде виділена компенсація різниці цін на газ регіонам, чи віднайдуться кошти в бюджеті без чергового траншу від МВФ та інших позик.
У такій ситуації уряду слід перекинути кошти із «великого будівництва» доріг та інших нетермінових напрямів на вирішення даної, вже існуючої енергопроблеми.
На цьому наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.
Підприємці і промисловці вже другий рік поспіль наполягають, щоб Кабмін як 100% акціонер НАК «Нафтогаз» взяв під контроль ситуацію на державному сегменті ринку газу в Україні, зокрема, подбав про збільшення видобутку власного газу. Натомість за останні роки обсяги власного видобутку природного газу в Україні зменшуються. За перше півріччя 2021 року газовидобування скоротилося на 4%.
Наразі, за офіційними даними уряду, цей показник в річному вимірі на рівні трохи більше 18 млрд кубів. При тому, що в Україні споживається більше 30 млрд. кубометрів.
При цьому теплокомуненерго країни вимушені будуть купувати природний газ для виробництва теплової енергії для окремих категорій споживачів за цінами, що у 3-4 рази перевищують ті, що закладені в тариф.
«Жодних відповідей, яка собівартість видобутого в Україні природного газу, які обсяги можливо досягти в найближчій перспективи, за якими цінами газ закачувався у підземні сховища в літні періоди тощо», - підкреслив президент УСПП.
Тут продовжують наполягати на оприлюдненні стратегії збільшення видобутку українського газу на 1 млрд. кубометрів щороку в найближчі 5 років, спростити механізми відведення ділянок під розвідку і буріння.
Паралельно закликають підтримати промисловість, особливо енергозалежні галузі – агропереробка, хімпром та ін.
Роботодавці України днями дослідили та опублікували дані опитування: більше 90% підприємств з даних сфер стануть збитковими через високі ціни на газ. Тимчасово зупинив свою роботу Одеський припортовий завод.
Деякі галузі вже звернулися до Прем’єр-міністра – у спільній заяві УСПП та Укрцукор, низки інших компаній та асоціацій – йдеться про потребу дотацій для цукровиків. Площі посівів скорочуються, через нерентабельність виробництва закриваються заводи.
«Все це потребує комплексної стратегії по реалізації вищеназваних кроків. Зараз ціни на газ дуже дорогі. Якщо не продумати план В, не збільшити закачування палива в сховища та його власний видобуток, то скоро ціни стануть непомірно дорогі для бюджету, підприємств і економіки. Не говорячи вже про населення, яке вже накопичило колосальні борги по сплаті комірного – 64,4 млрд. грн.» , - підсумував Анатолій Кінах.