А.Кінах: В Україні достатньо запасів, щоб бути впевненими в продовольчій безпеці

Facebook Поділитись
А.Кінах: В Україні достатньо запасів, щоб бути впевненими в продовольчій безпеці

Україна має достатньо продовольчих запасів, щоб забезпечити себе принаймні на найближчі 2 роки. Сьогодні більша проблема – це логістика: яким чином доставити продукцію в ті регіони, де точаться бої з окупантом чи в міста, доступ до яких частково заблокований.

А ось продовольча безпека світу під загрозою. Україна має 10% на міжнародному ринку як потужний експортер зерна, соняшникової олії, кукурудзи і т.д. Впродовж останніх 2 років ціни на продукти в світі зростали. Тому від стабільної роботи нашої економіки, аграрного сектора зараз залежать мільйони людей по всьому світу.

На цьому наголоси президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах в ефірі Ukrlife.tv. 

За прогнозами УСПП, від 30 до 35% посівної площі в Україні знаходиться в зоні ризику через інтенсивні бої з російським військами. Є проблема і з забезпеченням нафтопродуктами, хоча український уряд вживає безпрецедентні кроки по вирішенню даного питання. До війни наша економіка споживала до 60% дизелю та біля 40% бензину російського та білоруського походження.  Зараз ці ніші терміново диверсифікуються за рахунок європейських постачальників, і це завдання №1 для аграріїв, якщо не враховувати втрату посівних площ через бойові дії, мінування окупантами частини полів і доріг, крадіжку ними нашої сільськогосподарської техніки.

«Зараз наші аграрії забезпечені паливом десь на 70%. І було прийняте правильне рішення, у тому числі на основі пропозицій УСПП, Антикризової ради, щодо скасування акцизу та зниження  ПДВ на пальне в цілому та для АПК у тому числі», - повідомив Анатолій Кінах.

За його словами, у  міжнародних партнерів є розуміння ролі України в забезпеченні глобальної продовольчої безпеки, це питання не ігнорується і нашими дипломатами на перемовинах щодо посилення підтримки України («закрите небо», більше ППО, повне нафтове ембарго для росії і т.д.). Україна за останні роки зміцнила свої позиції як стратегічного експортера на світові продовольчі ринки, постійно входить в п’ятірку лідерів, а по таким позиціям як, наприклад, соняшникова олія – є безумовним лідером. Ті країни, що були активними споживачами експорту українського АПК – країни Близького Сходу, Єгипет, Південно-Східної Азії, той же Китай тощо – відчувають труднощі через війну в Україні.

«І це ще один інструмент тиску на російського агресора – незадоволення цих країн, який треба активно використовувати», - переконаний президент УСПП.

Анатолій Кінах також прокоментував посилення санкцій проти росії, ухвалені за рішенням самітів НАТО, G7 і ЄС 24 березня. Великим кроком він вважає рішення про недопустимість монетизації золотовалютних запасів рф у валюту, що чинитиме більший тиск на економіку росії. Друге серйозне рішення – маскимальне обмеження споживання енергоносіїв російського походження. Це болісний удар для економіки рф, і цим пояснюються хаотичні заяви кремля про потребу розраховуватися за російський газ в рублях. На цю інсинуацію в ЄС ніхто не ведеться, і це ще більше свідчить про послаблення позицій країни-агресорки. 

«Діяти треба більш рішуче і масштабно. Тактика поступового  знекровлення рф не спрацює, бо в неї великий запас – людський, ресурсний тощо. Це має бути саме різкий шоковий обвал економіки, тоді санкційна політика спрацює, як належить», - вважає лідер ділової спільноти України.

Нагадаємо, УСПП, Національна тристороння соціально-економічна рада докладають значних зусиль, щоб обмежити присутність рф і її представників в ключових міжнародних організаціях. Завдяки зусиллям, у тому числі, українських роботодавців Міжнародна організація праці жорстко обмежила діяльність рф в рамках МОП. Європейські соціально-економічні ради призупинили свою участь в Міжнародній асоціації економічних та соціальних рад, в якій наразі головує рф, та скликають позачергові загальні збори. Є безумовна підтримка Європейського економічного та соціального комітету (EESC) тощо. 

Наразі УСПП працює із європейською мережею бізнесу BusinessEurope по координації логістики міжнародної гуманітарної допомоги Україні, а також збільшенню кількості проєктів по співпраці малого і середнього бізнесу Україна-ЄС.