
На рахунках українських банків зберігається щонайменше 700 млрд. гривень вільних коштів. Ще 117 млрд. доларів – знаходиться в позабанківському секторі.
Це той внутрішній ресурс, який Україна може і повинна залучати на потреби оборони, а також завдання підвищення самодостатності економіки під час війни, відбудови ключової інфраструктури від наслідків повномасштабної агресії рф.
Таку думку висловив президент Українського союзу промисловців і підприємців, прем’єр-міністр України в 2001-2002 роках Анатолій Кінах в ефірі каналу Ukrlife.
Лідер ділової спільноти пояснив: йдеться не про націоналізацію ресурсів чи якісь жорсткі заходи, а про напрацювання урядом, парламентом механізмів конкретної політики «внутрішніх опор» та розвитку державно-приватного партнерства в ОПК, індустрії в цілому, житлово-будівельному напрямі тощо.
«Ми говоримо про завдання запуску мобілізаційної економіки, що варто було робити ще з самого початку повномасштабної агресії рф. Війна із росіянами набуває затяжного характеру і їх стратегія спрямована на виснаження ресурсів України. Самі агресори не збираються зупинятися та активно будують нові заводи із випуску снарядів, FPV дронів тощо. Україна в цих реаліях повинна переспрямовувати всі доступні ресурси в ОПК. Ми вже звертали увагу на це і Президента, і РНБОУ. Маємо вийти на серійне виробництво і масштабування зразків зброї та спецтехніки, що ефективно зарекомендували себе на полі бою», - наголосив Анатолій Кінах.
Щодо вже згаданих банківських ресурсів, то є потреба залучати ці кошти в кредитування виробників, у тому числі державних чи приватних зі сфери ОПК, але не виключно їх. Наразі рівень кредитування економіки в Україні – один із найнижчих серед розвинених країн світу: всього 7% від ВВП. Для порівняння – в Чехії і Польщі ці показники варіюються в діапазоні 70-80% їх ВВП.
За словами президента УСПП, Україна має значний обсяг коштів, які знаходяться в позабанківському секторі (включаючи, наприклад, великі корпоративні компанії та приватний сектор). Ці кошти можуть бути використані для інвестування в різноманітні проекти, такі як розвиток оборонно-промислового комплексу (ОПК) або інші сфери економіки, зокрема переробку, нові технології, зелену енергетику тощо.
Для залучення цих коштів уряду необхідно розробити ефективні інвестиційні стратегії та політики, які зроблять інвестиції в економіку країни більш привабливими для внутрішніх та зовнішніх інвесторів. Це може включати в себе спрощення податкового законодавства, створення сприятливого підприємницького середовища, системи страхування ризиків та гарантування прав власності. Тому тут ми знову повертаємося до завдань боротьби із корупцією та підвищення прозорості судової системи.
Залучення фінансової допомоги від міжнародних партнерів - безумовно важливий фактор вирішення проблеми дефіцитного державного бюджету. Проте, важливо також розвивати власні економічні потенціали та стійкі джерела доходів. Це убезпечить воюючу країну від ризиків відтермінування виділення зовнішньої допомоги, що може негативно позначитися передовсім на соціальній сфері та інфляції.
Уряд повинен мати чіткий план, стратегію підвищення обороноздатності через збільшення рівня самодостатності економіки.
«Для успішного залучення коштів уряд повинен створити привабливе інвестиційне середовище, забезпечити прозорість та ефективне управління фінансами, а також активно взаємодіяти з приватним сектором та міжнародними партнерами. Тому підприємці, роботодавці, Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану – всі структуровані об’єднання бізнесу наполягають на напрацюванні Кабміном Економічної стратегії та Плану дій хоча б на рік вперед. Це ті завдання, які ми формулюємо перед урядом в робочих комунікаціях та публічній площині», - зазначив президент УСПП.
27 грудня УСПП, Антикризовий штаб проведе підсумкове за 2023 рік засідання та визначить пріоритети на 2024-ий. Участь у заході, як планується, візьмуть представники ВРУ, Кабміну, Офісу президента, Національного банку, ділові організації та аналітичні установи країни.