
Президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах прокоментував для ЗМІ міждержавну угоду між Україною та США, підписану у Вашингтоні, яка передбачає створення спільного інвестиційного фонду для підтримки відбудови України. Одним із джерел наповнення фонду з українського боку мають стати прибутки від нових ліцензій на видобуток корисних копалин.
У спілкуванні з InterVizorTV очільник УСПП відмітив, що документ має рамковий характер і потребує подальшого нормативного та інституційного розвитку на основі балансу національних інтересів України та наших партнерів.
«Угода створює платформу для довгострокової співпраці, але для того, щоб вона працювала ефективно, необхідно розробити механізми імплементації. Проте сам факт її підписання має більш політичний характер, зокрема в контексті отримання подальшої американської допомоги», — зазначив А.Кінах.
УСПП послідовно відстоює позицію, що співпраця у сфері надрокористування має базуватися на принципах сталого розвитку та сприяти створенню доданої вартості безпосередньо в Україні. Це передбачає не лише видобуток сировини, а й розвиток потужностей із її глибокої переробки, що дозволить зміцнити національну економіку, розширити експортний потенціал і створити робочі місця.
«Реалізація таких проєктів вимагає значних інвестицій, часу та експертизи. Лише через декілька років після запуску можна буде очікувати на повноцінну віддачу — як економічну, так і соціальну. Тому важливо сформувати конкурентне середовище, яке буде відкритим до участі різних міжнародних партнерів, з урахуванням пропозицій, що несуть найбільшу цінність для України», — додав президент УСПП.
Він підкреслив, що Верховною Радою має бути ратифікована дана угода, а подальші – більш конкретні документи, що її супроводжуватимуть – розглядатися більш детально у співпраці із фаховим середовищем України.
Це продемонструє налаштованість держави на стратегічну взаємодію та відкритість до інвестицій, і водночас чітку позицію щодо пріоритетності національних інтересів.
Також у процесі реалізації угоди важливо враховувати низку критичних аспектів. Зокрема, стан геологічної інформації та обліку ресурсів потребує суттєвого оновлення.
«Відсутність повноцінного аудиту надр з часів незалежності призвела до того, що багато даних є застарілими або неповними. Це створює бар’єри для потенційних інвесторів і ускладнює прийняття рішень. Необхідно забезпечити прозорість і публічність у питаннях ліцензування, інвентаризації ресурсів та управління даними про надра», — підсумував Анатолій Кінах.
Цю роботу вже розпочав Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану, що діє під егідою УСПП. Разом із фахівцями Інституту геології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, з якими УСПП має меморандум про співпрацю, сторони здійснюють аналіз стану та перспектив післявоєнного відновлення промисловості України, зокрема добувної та переробної.
Також Антикризовий штаб вже провів спеціальне засідання, присвячене розвитку надрокористування, та направив пропорції в РНБОУ, парламент, Офіс президента та Уряд.