Біоенергетика має значний потенціал і може прискорити досягнення Україною необхідних показників енергоефективності

Facebook Поділитись
Біоенергетика має значний потенціал і може прискорити досягнення Україною необхідних показників енергоефективності

Відновлення України, зокрема, її промислового потенціалу повинне відбуватися через призму декарбонізації і політики зеленого переходу.

Біоенергетика є актуальним напрямом як для того, щоб відповідати нормам і стандартам ЄС, так і для економії коштів, що витрачаються на традиційне паливо.

 На це звернув увагу перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров, виступаючи в рамках онлайн-конференції, організованої Держенергоефективності України разом із «Energy Club».

Учасники зазначили, що біоенергетика є важливою з кількох аспектів. По-перше, може бути драйвером розвитку національної економіки. По-друге, розвиток біоенергетики є одним із напрямів декарбонізації економіки відповідно до глобальних тенденцій.

Біоенергетика також може зменшити залежність країни від імпорту викопних видів палива. За даними Державної митної служби, провідні позиції у структурі українського імпорту займають нафтопродукти, газ та вугілля. У 2021 році на їх імпорт було витрачено 14,3 млрд доларів. Біоенергетика може допомогти розв'язати цю проблему.

«В Україні вже у 2020 році використання енергії з біопалива досягло 4,2 млн тонн н. е. у рік.  Якщо це перевести в газ, то  5,2 млрд м3 блакитного палива у 2020 році вже було заміщено. Цей тренд можна продовжувати. Наразі найдешевшим джерелом енергії є саме біопаливо. Тому перехід на різні види біомаси є вигідним», - зауважив Георгій Гелетуха - голова правління Біоенергетичної асоціації України.

«Агентством із Міненерго розроблено проєкт постанови Уряду про реєстр біометану, який сподіваємося буде прийнятий Урядом найближчим часом», - - наголосив голова Держенергоефективності  В.Безус.

Зі свого боку УСПП пропонує подумати над розгалуженням системи генеруючих теплоелектростанцій, що могли би замінити частково поруйновану енергетичну інфраструктуру.

Також необхідно напрацювати чіткі критерії оцінки завданої російською військовою агресією шкоди, щоб потім звертатися до міжнародних судів за компенсаціями/репараціями з країни-агресорки.

Чимало підприємств (наразі більше тисячі) завершили чи ще знаходяться в процесі релокації із зон активних бойових дій. Діловий союз пропонує залучити до дискусій науковий сектор, щоб експерти представили карту наявності природних ресурсів/потенціалу їх видобутку, генерації сонячної, вітрової і т.д енергетики, що дозволило б переміщеним підприємствам планувати і використовувати ці ресурси для власної енергомодернізації.

Нагадаємо, при УСПП діє Центр декарбонізації. Він опікується політикою «зеленого переходу» економіки і виробництва в Україні. Наразі затверджено план діяльності центру, триває пошук партнерів в реальному секторі економіки для реалізації перших проєктів.

Для того, щоб розвиток біоенергетики прискорився, необхідні рішучі та конкретні заходи. Тому розпочатий цикл дискусій дасть змогу визначити практичні завдання та сформувати позицію щодо розбудови цього напряму та посилення національної енергетичної безпеки.