Україна вже майже три роки протистоїть повномасштабній агресії рф. За цей час руйнування, завдані ворогом, оцінюються у сотні мільярдів доларів. Потреба в ресурсах для оборони, відновлення країни та підтримки економіки зростає щодня. Попри значну міжнародну допомогу, яка покриває 47% дохідної частини державного бюджету, національна економіка залишається одним із ключових факторів для стійкості країни – поруч із мобілізацією, виробництвом зброї, дипломатичними зусиллями. Водночас бізнес стикається з численними викликами, чимало з яких зумовлені недосконалою грошово-кредитною, фіскальною, регуляторною політикою.
Український союз промисловців і підприємців (УСПП) звернув увагу на важливі статистичні дані, що ілюструють глибину проблем:
● З початку війни податкові борги бізнесу зросли на 22%, повідомляє Опендатабот.
● Рівень кредитування в Україні є найнижчим у Європі — лише 15% від ВВП.
● На додачу, ухвалення законодавчих змін про підвищення податків (закон 4015-IX) стало додатковим навантаженням для підприємств, самозайнятих.
"Ми бачимо, як український бізнес працює на межі своїх можливостей. Додатковий податковий тиск та відсутність доступного фінансування лише поглиблюють кризу," — зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.
Український союз промисловців і підприємців спільно з Антикризовим штабом стійкості економіки в умовах воєнного стану розробив ряд рекомендацій для покращення ситуації.
Необхідно ввести мораторій на нові податки до завершення війни, а існуючи високі ставки компенсувати різноманітними програмами стимулів для бізнесу. Наприклад, зменшувати податки для підприємств, які інвестують у модернізацію виробництва або впроваджують екологічно чисті технології/ реалізовують проєкти з власного енергозабезпечення.
Також варто запроваджувати податкові канікули для малого бізнесу, який постраждав від воєнних дій, довготривалі замовлення від держави для стратегічних підприємств. Це допоможе підтримати економічну активність, зберегти зайнятість та забезпечити стабільні надходження до бюджету у довгостроковій перспективі.
Серед пропозицій - надати бізнесу можливість поступово погашати податкові заборгованості, адресно відпрацьовувати кожен випадок.
«Тому що окрім боргів одного підприємства, маємо і іншу проблему – воно визнається ризиковим платником податків, а разом із ним і його контрагенти. Тому це негативно впливає на більшу кількість підприємств», - кажуть в УСПП.
У діловому союзі давно закликають Уряд підтримати конкретними кроками хімпром, ГМК, будівельну галузь, машинобудування тощо. Це мають бути окремі програми, інтегровані в єдину економічну стратегію: підвищення локалізації виробництва, ставка на додану вартість, енергомодернізація, більш експансивний вихід на зовнішні ринки.
Попри значний обсяг міжнародної фінансової допомоги, яка покриває майже половину бюджету України, цього недостатньо для довготривалої стабільності. "Наше завдання — мобілізувати внутрішні ресурси, створити умови для роботи бізнесу та залучення інвестицій," — наголошує Анатолій Кінах.
Українська економіка переживає складний період, однак саме підтримка бізнесу може стати основою для її стійкості. Для цього необхідно адаптувати фіскальну та кредитну політику до викликів війни, а також ефективно використовувати міжнародну допомогу для відновлення інфраструктури.
Реалізація пропозицій УСПП дозволить зберегти національну економіку, створити передумови для післявоєнного відновлення та забезпечити стійкість України у тривалій боротьбі з російським агресором.