Український союз промисловців і підприємців (УСПП) разом з Благодійним фондом «Міжнародний рух за права потерпілих внаслідок російської агресії» провів конференцію для підприємців, що постраждали внаслідок війни.
Бізнес навчали, як правильно подавати заявки на відшкодування шкоди, завданої внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни росії проти України».
Участь у заході взяло більше 100 осіб, у тому числі представники громадських організацій, юристи, ділові асоціації.
Експертами виступили Наталія Целовальніченко- адвокатка, кандидатка юридичних наук, авторка проєкту «Юридичні Сили України», Ірина Іванова – заступник голови Ради Українського товариства оцінювачів, Ольга Квасова – заступниця голови Громадської ради при Бучанській РДА та ін.
Розглядалися наступні питання:
• Чому важливий статус потерпілого в умовах ведення агресивної війни рф проти України для підприємців та підприємств?
• Алгоритм дій для отримання статусу потерпілого.
• Судові експертизи, необхідні для обrрунтування права вимоги.
• Чому звернення до національних судів є більш актуальними, ніж до міжнародних?
Експерти зосередилися на потребі формування першочергових завдань для адвокації інтересів підприємців та підприємств, як потерпілих внаслідок війни, в органах центральної влади України та на міжнародному рівні.
Президент УСПП Анатолій Кінах наголосив, що відшкодування збитків, завданих нападом росії, має пріоритетно здійснюватися за рахунок майна країни-агресорки і її підсанкційних громадян. Для цього важливо вести реєстри, правильно із юридичної точки зору фіксувати всі пошкодження тощо.
«Від темпів відновлення економіки залежить повернення мільйонів українців, що стали біженцями в ЄС, США, Канаді. Тільки створення нових робочих місць, пожвавлення ділової активності, відбудова інфраструктури і житлового фонду уможливить цей процес», - каже лідер ділової спільноти України.
«Створення дієвого правового механізму відшкодування завданої шкоди за рахунок майна рф та юридичних і фізичних осіб, пов’язаних з рф, мають стати пріоритетним напрямком правозастосовної практики в Україні. Такий механізм стане не тільки дієвим інструментом відновлення справедливості, але й інструментом стримування агресора шляхом позбавлення його на користь потерпілих всіх його фінансових ресурсів на території України, а також інших держав у світі», - зазначила Наталія Целовальніченко.
Вона розповіла про законопроєкт №7375, який передбачає ведення реєстрів потерпілих, створення спеціального Фонду і наповнення його за рахунок конфіскованого російського майна.
Експертка пропонує працювати як на центральному (національному рівні), так і на рівні територіальних громад.
«Проаналізуйте, чи є у вашій області майно, бенефеціарами якого можуть бути підсанкційні громадяни, пов’язані із рф, російські фізичні чи юридичні особи», - зауважила пані Целовальніченко.
За її словами, бізнесу, що постраждав/недоотримав прибутків тощо через війну, розвязану рф, варто діяти за наступним алгоритмом. Першочергово необхідно отримати статус потерпілого, подавши відповідне звернення до СБУ. Також потрібно подавати судові позови проти рф в національних українських судах.
«Юристам, громадським організаціям, діловим асоціаціям – пропоную об’єднати зусилля та надавати всіляку підтримку вітчизняним підприємствам, щоб вони подавали такі судові позови і були винесені відповідні судові рішення», - підкреслила авторка проєкту проєкту «Юридичні Сили України».
Ірина Іванова розповіла детальніше про роботу Товариства оцінювачів у даному напрямі. Тут фахівці керуються постановою Кабміну №326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації». Цей порядок підходить для розрахунку реальних збитків, а також упущеної вигоди і потреб у відновленні.
«Нас уже підтримали фахівці ЄС, які затвердять цю методологію керівним матеріалом щодо визначення шкоди під час війни», -повідомила пані Іванова.
Організатори планують проведення цілої серії подібних онлайн-конференцій для бізнесу, територіальних громад та центральних органів влади. Слідкуйте за оновленнями на сайті УСПП uspp.ua.