
Такий механізм необхідний в умовах правового режиму воєнного стану для персоналу українських підприємств, що обслуговують зовнішньоекономічні контракти, здійснюють сервісні та монтажні роботи за кордоном.
Раніше Український союз промисловців та підприємців, створений під його егідою Антикризовий штаб – вже зверталися до уряду із відповідними пропозиціями (квітень-травень цього року).
Відзначається, що чимало представників бізнесу мають гостру необхідність вирішити проблемні експортні, контрактні питання за кордоном, знайти інвестора чи партнера для реалізації/співвиробництва продукції, презентувати свої можливості на ділових форумах. Для цього необхідні короткотермінові поїздки (тиждень-два), а для спеціалістів, що виконують сервісне обслуговування – дещо більше.
Наразі Мінцифри спільно з Міноборони, Генштабом та Мінекономіки створюють механізм, за яким можна буде виїжджати на короткий термін за умови гарантій повернення фахівців у встановлений строк.
Це те, що і пропонував УСПП: гарантії від підприємства щодо термінів і обов’язковості повернення таких спеціалістів чи посадових осіб компанії.
«Бізнес повинен максимально працювати на теренах України. Для цього необхідно пожвавлювати ділові контакти, особливо в умовах воєнного стану, коли кошти треба не тільки на відновлення, але й на поточну роботу виробників, постачальників тощо», - підкреслив президент УСПП Анатолій Кінах.
В уряді розглядається питання розширення переліку фахівців, що можуть отримувати дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон. До них можуть віднести і ІТ-спеціалістів.
Іншим проблемним для промисловості питанням є бронювання фахівців на виробництві. Є заводи та компанії, що критично важливі для економіки, а підготувати нові кадри на замін мобілізованим – це час та ресурсні затрати.
Відтак, УСПП просить Кабмін ініціювати внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Постанови КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03.03.2022 №194 щодо гарантованої можливості бронювати ключових працівників підприємств, які здійснюють виробничу діяльність, пов’язану з критично важливими галузями економіки.