
Незважаючи на те, що підприємства стикаються з серйозними труднощами – логістикою та перебоями в постачанні сировини, дефіцитом персоналу - бізнес намагається підтримувати стабільну роботу. Йдеться, у тому числі, про забезпечення продовольчої безпеки під час війни, а також допомогу ЗСУ і теробороні.
Про це повідомив президент УСПП Анатолій Кінах в інтерв'ю литовському виданню "15 хвилин".
Після того, як минулого тижня Росія напала на Україну, вся країна мобілізувалася на захист від ворога. Окупаційні війська вже завдали чимало руйнувань, обстрілюючи житлові квартали, інфраструктуру, в тому числі промислову.
Після російського вторгнення в Україну ситуація в основних експортних секторах погіршилася через порушення ланцюгів постачання та логістики. Серед галузей, які найбільше постраждали — сільське господарство, гірничодобувна промисловість та видобуток кар’єрів.
Однак, за словами А.Кінаха, навіть у таких умовах працюють найважливіші сектори країни: переробка в АПК, харчова галузь, комунальники, промислове виробництво.
Переорієнтація на військову промисловість за такий короткий термін є складною, але багато українських компаній вже використовують свої ресурси для допомоги українському оборонному сектору, тобто підтримують армію та населення транспортом, медичними препаратами тощо.
Окрім того, українська бізнес-спільнота дуже активно виділяє свої фінансові ресурси у спеціальні фонди допомоги українським воїнам. Компанії намагаються вчасно сплачувати податки.
«Бюджетний план України на лютий повністю виконано, оскільки бізнес зосередився та вніс свої кошти до українського бюджету, сплачуючи податки», – сказав президент УСПП.
Анатолій Кінах також прокоментував литовському виданню, як виглядає ситуація із організацією роботи підприємств.
"Війна завдала великої шкоди простим робітникам. Багато мирних людей гине. Компанії евакуюють частину свого персоналу, наприклад жінок, у безпечніші райони. У тих підприємствах, де немає можливості закритися, складають індивідуальні графіки роботи. Значна частина робітників повернулася на військову службу, поповнила лави територіальної оборони, а деякі стали біженцями війни”, - відзначив лідер ділової спільноти України.
Сільське господарство продовжує свою роботу: почали готувати необхідну сільськогосподарську техніку, створювати запаси нафтопродуктів та добрив. Ми дуже вдячні нашим іноземним партнерам, які допомагають не тільки спецтехнікою, а й поставками комплектуючих тощо.
Дуже активно відбувається синхронізація української електроенергетики з системою Європейського Союзу (ЄС). Україна вже тиждень працює синхронно з європростором.
Такі сектори, як транспорт, у тому числі залізниця, зв'язок та ІТ, також є стабільними.
Президент УСПП подякував європейській спільноті, у тому числі Литві, за активну допомогу - економічну, оборонну і просто моральну - українському народу.
“Проте найбільшою допомогою для нашого бізнесу, для народу України було б, щоб ЄС та інші західні партнери допомогли зупинити військові дії. Ми не збираємося здаватися і боротимемося, поки російські війська не буде виведено за межі України. Що могли б зробити наші партнери? Дуже важливо відключити від SWIFT не лише кілька російських банків, а всю російську фінансову систему. Також необхідні жорсткіші санкції проти російської енергетики. До прикладу, є випадки відмови країн купувати газ у “Газпрому” - це має бути загальною практикою”, - вважає А.Кінах.
Повний текст інтерв'ю (литовською мовою) тут.