
Облікова ставка НБУ 25% вже зберігається понад рік. За цей час кардинально зросли прибутки банківського сектору, котрий заробляє на депозитних сертифікатах Національного банку, держоблігаціях та неохоче інвестує в реальний сектор економіки. За 5 місяців поточного року прибуток українських банків склав 53,59 млрд.грн, що є найбільшим за останні п'ять років.
У той час, як виробники відчувають брак джерел поповнення оборотного капіталу. За опитуванням, проведеним Українським союзом промисловців і підприємців у травні, 60% бізнесу відзначило, що не може взяти кредит у банку через його високу вартість. Втрати кредитування оцінюються у 150 мільярдів гривень, що у свою чергу означає і втрати виробництва.
На початку літа УСПП спільно із Антикризовим штабом стійкості економіки в умовах воєнного стану провели спеціальне засідання, присвячене монетарній та грошово-кредитній політиці Національного банку. Бізнес, промислові асоціації, представники Верховної Ради, Національної академії наук, експерти-фінансисти виступили за її корекцію та повернення банківської систем України до кредитування реального сектору економіки.
Відповідні пропозиції спрямовано в Офіс президента, Уряд, НБУ, ВРУ тощо.
Діловий союз продовжує наполягати на потребі впровадження напрацьованих на зазначеному засіданні рішень.
Наразі близько 50% видатків державного бюджету покривається за рахунок зовнішнього фінансування (кредитів, позик, грантів). Станом на липень золотовалютні резерви становлять 39 млрд дол. США, що є найвищим показником з часів незалежності.
На практиці це означає подальшу втрату економічної самодостатності, у той час, як опори на внутрішнє виробництво, розвиток промисловості, появу нових робочих місць практично немає.
Також надлишкова жорсткість грошово-кредитної політики Нацбанку негативно позначилася на економіці і доходах громадян, призвівши до зниження купівельної спроможності населення, зростання міграції бізнесу за кордон.
НБУ наразі є чи не єдиним центробанком, котрий не визнає, що нестабільність (через російську агресію і воєнні дії) значно знизила прив'язку ставки до інфляції. Більше того – Україна є єдиною державою серед розвинених країн світу, де облікова ставка перевищує інфляцію. У дійсності слабкий вплив облікової ставки на ціни став нікчемним.
Інфляцію сьогодні диктують фундаментальні чинники: грошова і товарна маси.
За цей час емісія наростила грошову базу на 168 мільярдів гривень, на 23%, і на кінець червня база сягнула 907 мільярдів гривень. Поворот до інтенсивного «друкування грошей» триває й досі.
Розширення маси грошової поєдналося зі звуженням маси товарної. За час після запровадження ставки, ВВП скоротився на 20% або приблизно на 1 трильйон гривень, що теж додало до посилення інфляції.
Відтак, в УСПП прогнозують неминучий поворот до погіршення інфляції вже не пізніше осені. Це за умов збереження 25% ставки НБУ та продовження труднощів із доступом виробників до кредитів.
«Тут важливо, щоб НБУ не використав посилення інфляції, спричиненої емісією, як привід для чергового підвищення облікової ставки, адже ця схема крутитиметься і надалі», - підкреслили в УСПП.
Бізнес, Антикризовий штаб, експерти вимагають від НБУ та уряду скоординувати політику в цій сфері та використати світовий досвід стимулювання економічної активності через розширення програм доступного кредитування, переорієнтації банківської системи України із заробляння на депозитних сертифікатах на ринкове інвестування в економіку.
Навіть МВФ визнає, що у нестабільних нетипових умовах типові правила щодо облікової ставки втрачають силу. Більше того, видатки НБУ на сплату відсотків по сертифікатах оцінюються у 55 мільярдів гривень, відтак частка зовнішніх допомог марнується на компенсацію цих втрат у тому числі.
Український союз промисловців і підприємців, Антикризовий штаб продовжують моніторити ситуацію і наполягають на спільному засіданні КМУ, НБУ та виробничого сектору для узгодження грошово-кредитної політики в умовах воєнного стану та негайних потреб відновлення від наслідків російської агресії.