Держава декларує повернення українців, але одночасно погіршує умови

Facebook Поділитись
Держава декларує повернення українців, але одночасно погіршує умови

У зв’язку з повномасштабною війною на виснаження ресурсів з російським агресором, проблемами в економіці та відсутністю програмних дій Уряду щодо підсилення розвитку, Україна стикається з новою загрозою – поглибленням демографічної кризи.

Про це йшлося на засіданні Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану, участь в якому взяли представники ВРУ, РНБОУ, урядових структур, місцевих громад, бізнес-асоціацій, НАН України, профспілок, експерти. Під егідою Українського союзу промисловців і підприємців, штаб провів аудит соціально-економічного стану за підсумками 2024 року – початку 2025 року.

Присутні констатували, що на сьогодні в Україні немає цілісної соціальної політики, яка б сприяла поверненню мільйонів вимушених біженців. За даними ООН, за кордоном нині перебуває близько 7 мільйонів українських біженців, а всередині країни – 4,7 мільйона внутрішньо переміщених осіб. Водночас Уряд на три роки (2025-2027) заморозив соціальні стандарти, не пропонуючи реальних механізмів їхнього підвищення. Що можливо було б за умов розвитку підприємництва, сучасної промислової політики, кредитування реального сектору тощо.

Проблема падіння соціальних стандартів має комплексний характер, зауважив у своєму виступі президент УСПП Анатолій Кінах.

Учасники Антикризового штабу стійкості економіки наголосили, що Україна розпочала 2025 рік без Програми діяльності Уряду, без системного аналізу стану справ та  чіткої стратегії розвитку.

«Сьогодні ми фіксуємо не лише погіршення економічних показників, а й відсутність комплексної політики щодо підтримки соціальних стандартів. Уряд разом із парламентом повинен розробити реальні механізми підвищення зарплат, пенсій і соціальних гарантій. Це можливо лише за умови економічного зростання, над яким потрібно працювати системно», – наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

Так, мінімальна зарплата в Україні складає 8 тис. грн, тоді як у країнах, де найбільше зосереджені українські біженці, вона значно вища: у Чехії – 37 тис. грн, у Польщі – 45 тис. грн, у Німеччині – 98 тис. грн. Середня зарплата в Україні у 2024 році, за даними Пенсійного фонду, склала 17,5 тис. грн, але навіть тут простежується нерівномірність: у центральних органах влади вона сягає 62 тис. грн, що поглиблює недовіру суспільства до владних структур.

Мінімальна пенсія в Україні – 52 євро, що майже вдесятеро нижче, ніж у сусідній Польщі (425 євро). При цьому 62% українських пенсіонерів (загалом їх біля 10,5 млн осіб) отримують менше, ніж 5 тис. грн на місяць.

Смертність в Україні по факту 2024 року втричі перевищує народжуваність.

Актуальне питання – чи усвідомлює влада, що без гідних умов життя та конкурентних зарплат країна може втратити значний людський потенціал, у тому числі відсутність умов, стимулів повернення біженців на рідну землю.

Як зазначив Анатолій Кінах, роботодавці, профспілки спільно з експертами повинні підняти питання соціальних стандартів на національному рівні, зокрема – в рамках Національної тристоронньої соціально-економічної ради.

Збереження та розвиток людського потенціалу України вимагає жорсткої, високопрофесійної, відповідальної концентрації зусиль.

Якщо держава не почне діяти зараз, то вже за кілька років постане перед ще глибшою демографічною кризою, що неприпустимо в контексті завдань відновлення України від наслідків російської агресії.