
Ними стануть спільні зусилля щодо прийняття закону про державну промислову політику, реалізація і моніторинг закону про локалізацію (№3739), синхронізація вже прийнятих стратегій і програм.
Про це йшлося на круглому столі керівництва Мінстратегпрому - міністра Павла Рябікіна – із представниками ділових кіл України. Участь у заході взяли президент УСПП, голова Національної тристоронньої соціально-економічної ради Анатолій Кінах, представники Федерації профспілок, Федерації роботодавців машинобудівної промисловості, «Укравіапрому», Союзу хіміків та ін.
У своєму виступі Анатолій Кінах відзначив позитивну тенденцію до формування в Україні основ промислової політики. Зокрема, йдеться про перші успіхи – прийняття програми авіабудування до 2030 року, закону про локалізацію. Проте і тут є свої «але»: закон виявився значно вихолощеним, а авіабудування не знайшло фінансування у бюджеті на поточний рік. Також у парламенті перебуває так звана космічна програма (розвиток ракетобудування та космічних технологій), яка також потребує прийняття і узгодження із головним кошторисом країни.
«Без цього складно говорити про повернення до серійного виробництва. Також в цілому промислова політика в Україні потребує єдиного центру координації. Ми вважаємо, що саме таким має бути Мінстратегпром. Розпорошеність повноважень в таких ключових сферах, як оборонка, космічна галузь – не дає змоги приймати швидкі і ефективні рішення», - зазначив лідер ділової спільноти.
Він нагадав про критичний стан виробництва, пов'язаний і тривалими протиепідемічними заходами, а також значним ростом цін на енергоносії. При цьому певна позитивна динаміка промислового зростання в 2021 році (+1,1%) компенсувала тільки 5 частину від падіння в 2020 році (-5,2%).
«Продовжується політика масового імпорту технологічно складної продукції – катерів, локомотивів, гвинтокрилів з США, ЄС та Південної Кореї, корвету з Туреччини тощо. Цьому не передують економічні обґрунтування і прогноз наслідків для вітчизняної промисловості, узгодження із національними виробниками спільних позицій. Це надзвичайно негативний чинник. Причому стосується не тільки конкретних договорів на закупівлю тієї чи іншої продукції, а навіть угод про ЗВТ. Як приклад з останнього – проєкт угоди про зону вільної торгівлі з Туреччиною не погоджувався із експертними асоціаціями заздалегідь, а тому містить значні ризики», - відзначив президент УСПП.
На його погляд, вся наявна інфраструктура для діалогу уряду і ділових організацій – НТСЕР, Антикризова рада громадських організацій, профспілкові структури, роботодавці – повинні бути задіяні в процесі аналізу законопроєктів і нормативних актів, врахування їх позицій.
Дану пропозицію підтримав міністр Павло Рябікін, котрий запропонував створення низки робочих груп при міністерстві із числа представників ділових асоціацій та експертів. Голова Федерації профспілок Григорій Осовий, у свою чергу, наголосив, що при Мінстратегпромі має бути створена галузева тристороння соціально-економічна рада. Такі вже діють при Міноборони, Мінінфраструктури тощо.
Чимало виступаючих говорили про потребу кращої координації реформ в оборонному секторі, залученні до даного процесу трудові колективи підприємств галузі, приведення закону про публічні закупівлі у відповідність до вимог директив ЄС. Зокрема, до №81 від 2009 року, що стосується оборонних закупівель.
Турбує відсутність прогресу в ухваленні закону про промислову політику. Розроблений і погоджений УСПП, ФРУ, іншими діловими організаціями текст законопроєкту повинен вже бути внесений до парламенту, попередньо пройшовши погодження центральних органів виконавчої влади.
Павло Рябікін, підсумувавши обговорення, запевнив, що міністерство активізує роботу за означеними напрямами. Зокрема, вже проводить аналіз нормативного масиву в оборонній сфері та підготує пропозиції по його коригуванню. Головним завданням відомства на даному етапі стане синхронізація існуючих стратегій і програм – із бюджетом, Стратегією промислової політики в цілому. У першому півріччі 2022 року буде підготовлений відповідний бюджетний запит, щоб програми авіапрому, ракетобудування і т.д. отримали фінансування.
За пропозицією Анатолія Кінаха, всі окреслені плани міністерства та ділових асоціацій будуть оформлені в Протокол, з яким ознайомлять керівництво уряду, всі зацікавлені сторони. Документ стане базою для подальших зустрічей, координації пропозицій тощо.