
З моменту старту програми «Доступні кредити 5-7-9%» видано понад 5 тисяч кредитів на загальну суму майже 12,7 мільярда гривень. Про це інформує Мінфін.
"За останній тиждень уповноважені банки видали 259 кредитів на загальну суму в 519 мільйонів гривень. 61% з них - угоди з рефінансування попередньо виданих кредитів. 17% - інвестиційні кредити і антикризові кредити під 3% становлять 22% (114 мільйонів гривень)", - сказано в повідомленні.
В УСПП переконані, що програма могла б стати справді антикризовим кредитуванням для бізнесу, якби йшлося про відсоткові ставки 0-2%, а кошти видавалися саме під поточні потреби підприємництва, поповнення ними обігових коштів. Рефінансування попередньо виданих кредитів на середньому рівні 60% від усіх виданих – це значить, що бізнес виживає, а не розвивається (і то лишень той, що зумів отримати такий кредит). По суті, повторює політику України в зовнішніх запозиченнях: транші МФВ та інша фінансова допомога використовується на покриття попередньо взятих боргів та не містить складової розвитку.
Таку думку висловили в УСПП.
«Безумовно, «на безриб’ї і рак риба». На фоні ставок в комерційних банках, які зашкалюють за 15, а то і 20%, кредитування за зниженими процентами – саме по собі непогане рішнення. Нагадаємо, саме на доступі підприємництва до фінансових ресурсів УСПП наполягає в діалозі з урядом вже кілька років, відтак сама державна програма по своїй суті є відповіддю на вимогу бізнесу. Втім, нас турбує те, що програма стала напівмірою. Її значення для розвитку бізнес-клімату не таке суттєве, як хотілося», - налогосив президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах.
До прикладу, за сумою позик лідирує Райффайзен Банк Аваль, який видав кредити на понад 3 млрд грн, з яких 2,6 млрд - кредити рефінансування.
«Для економіки це замкнуте коло, адже бізнес не інвестує, не розширює виробництво, не модернізує його. А для ділового середовища виживання по своїй суті дорівнює поступовій стагнації. Так, за час карантину закрилися тисячі малих і подекуди середніх підприємств. Багатьом з них знадобиться термін до 2 років для того, щоб вийти на попередній рівень прибутків, які просіли наполовину, а то й більше. Через пандемію падають обсяги експорту, зриваються поставки – ризиків багато, і ті обсяги і умови кредитів, які могли б допомогти ще рік-два тому, зараз – крапля в морі проблем», – зазначив лідер ділової спільноти.
УСПП турбує, що за 8 місяців карантинних заходів в Україні не затверджена жодна антикризова програма щодо мінімізації наслідків пандемії на розвиток економіки й підприємництва. Як мінімум до квітня-травня 2021 року країна буде жити в дуже суттєвих обмеженнях для бізнесу і для скількох із них це стане «точкою неповернення» - невідомо.
«Відтак ми наполягаємо на спільних рішеннях бізнесу і уряду для напрацювання такої антикризової програми, її кореляції із проектом держбюджету 2021 та стратегією економічного розвитку 2030, що наразі готується як проект. Наразі для бізнесу потрібні компенсаторні механізми - підтримка зайнятості, доступ до фінансових ресурсів, зниження фіскального навантаження тощо. Свої пропозиції ми направили керівництву держави та очікуємо на фахові дії», - підсумували в діловому союзі.