
В УСПП відбувся семінар-презентація можливостей Експортно-кредитного агентства з підтримки українських товаровиробників. Участь в заході взяли більше 60 підприємств і організацій.
Агентство розпочало свою активну діяльність, де-факто, лише минулоріч – після багаторічних вимог підприємницько-промислової спільноти. Наразі ЕКА капіталізоване на 2 млрд. гривень та страхує зовнішньоекономічні договори навіть на суми в 200 млн. гривень.
Як зазначив президент УСПП Анатолій Кінах, наразі в усіх розвинених країнах світу зміцнюється державний протекціонізм. Це стосується локалізації виробництва, імпортозаміщення, підтримки національних експортерів.
«Тому ми зацікавлені, щоб інструмент страхування експортних ризиків, зовнішньоекономічних договорів наповнювався реальним змістом та конкретними результатами», - наголосив він.
Лідер ділової спільноти виокремив низку бар’єрів для зростання експортної експансії національних виробників.
Перше – це доступ до фінансових ресурсів, або, простіше кажучи, відсутність джерела кредитування за економічно обґрунтованими ставками. Після трьохкратного підвищення облікової ставки і непродуманої політики нарощування внутрішніх боргів під 12-14%, фінустанови не поспішають кредитувати бізнес. Це створює проблеми для експортерів високотехнологічної продукції, де цикли виготовлення займають місяці, а то і роки.
Власне, це є однією з причин, чому Україна експортує переважно необроблену сировину (75%).
«Ми пропонуємо розвивати інструментарій страхування ЗЕД, а також продумати тактику дій для енергозалежних галузей. Висока вартість природного газу та електроенергії болюче вдарила по хімпрому, переробній сфері АПК, виробництві міндобрив тощо. Також важливо поєднувати карантинні обмеження із пограмами мінімізації таких заходів для економіки», - підкреслив Анатолій Кінах.
Членкиня Правління ЕКА Олена Дяченко розповіла детальніше про ті можливості, які має Агентство для допомоги українським експортерам.
Зокрема, ЕКА співпрацює вже з 9 вітчизняними банками, має підвищену капіталізацію, активно страхує багатомільйонні контракти. Поки що по 16 визначеним напрямам.
«Проте якщо ви експортер і бажаєте отримати підтримку ЕКА, а під зазначені напрями не підпадаєте – прошу звертатися із відповідними листами-проханнями розширити цей перелік. Ми також зацікавлені в цьому», - повідомила вона.
Нагадаємо, УСПП і ЕКА мають підписаний меморандум про співпрацю. Діловий союз готовий надавати своє сприяння, консультації українськими виробникам щодо експорту. Тут діє Центр підтримки експорту при УСПП, в низці країн Європи, Близького Сходу, Азії, Північної Америки діють представництва УСПП.