
Українська економіка на четвертому році повномасштабної війни з російським агресором показує все нижчі темпи відновлення, а відсутність стратегічних, програмно-цільових методів з боку Уряду лише загострює ризики. Такий висновок зробив Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану, який провів аудит стану економіки, промисловості та фінансового сектору за підсумками 2024 - початку 2025 року.
За офіційними даними, у січні 2025 року ВВП України зріс на 1,5%, тоді як річний прогноз передбачає приріст у 2,7%. Це значно нижчі темпи, ніж у 2023 (+5,3%) та 2024 (+3,5%) роках, що свідчить про небезпечну тенденцію до довгострокової стагнації. Відновлення економіки від наслідків російської агресії потребує більш рішучих дій.
При цьому бюджетні видатки вже становлять 60% ВВП, значну частину яких (52%) покриває зовнішнє фінансування, а не внутрішні доходи. Наразі Україна витрачає на безпеку 39% ВВП, тоді як у Ізраїлю (що також воює) цей показник становить 5,3%, а у ворожій росії – 5,9%. Це створює додаткові загрози як для військової стійкості, так і для економічної життєздатності держави. Без зростання ВВП, розширення внутрішнього виробництва та ефективного залучення інвестицій ми не зможемо збільшити рівень оборонних витрат за поточного обсягу бюджету.
Ще однією тривожною тенденцією є поглиблення сировинного характеру економіки. У 2022 році сировина складала 65-70% експорту, а у 2025 році цей показник зріс до 82%. За перші два місяці року експорт впав на 13,6%, а імпорт, навпаки, зріс на 12,3%, що свідчить про структурні дисбаланси.
Попри численні заклики експертного середовища, зокрема Антикризового штабу, ситуація з кредитуванням реального сектору залишається критичною. Облікова ставка НБУ підвищена до 15,5%, що робить доступ до фінансування фактично недосяжним. Кредитування в Україні становить лише 14% ВВП, що є найнижчим рівнем серед європейських країн. 700 млрд грн, які знаходяться на рахунках банків, не залучені для підтримки економічного зростання. Лише 5% промислового виробництва фінансується кредитними ресурсами.
Незважаючи на ці ризики, Уряд не демонструє системного підходу до вирішення ситуації. 2025 рік розпочався без Програми діяльності Кабміну, без підсумків попереднього періоду та чіткого аудиту. Прийнятий на вимогу експертного середовища План пріоритетних дій на 2025 рік є, на жаль, декларативним документом, адже не містить конкретних заходів, цифр і дедлайнів, а його формулювання обмежуються загальними тезами на кшталт «продовжити співпрацю».
Деякі з показових пунктів цього документа:
- Укрзалізниця, рухомий склад якої зношений на 70-90%, планує отримати лише 50 пасажирських вагонів.
- У межах програми «ЄОселя», попри масові руйнування житла через російські обстріли, військові дії, планується видати лише 10 тисяч кредитів. Нагадаємо, в країні зареєстровано 4,7 млн. ВПО, а програма забезпечення житлом внутрішніх біженців відсутня.
Водночас у документі взагалі не згадуються ключові аспекти економічного відновлення: промислова політика, локалізація виробництва, доступ до ресурсів, реформування грошово-кредитної системи. Немає жодних положень щодо підтримки малого і середнього бізнесу, адаптації до стандартів ЄС та НАТО, програм реабілітації та соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб, ветеранів війни, постраждалих цивільних українців, реалізації стратегії демографічного розвитку.
Президент УСПП Анатолій Кінах наголосив, що відновлення України можливе лише на основі індустріально-інноваційної моделі економіки. Відсутність стратегічного підходу та ефективної економічної політики ставлять під загрозу не лише економічне відродження, а й загальну життєздатність держави в умовах війни з рф.
Україна не може дозволити собі залишатися в режимі стагнації. Необхідні термінові зміни в економічній політиці, залучення внутрішніх ресурсів для розвитку промисловості, підприємництва та створення чіткої стратегії економічної безпеки.