Експортерам потрібна підтримка держави: нові логістичні маршрути та своєчасне повернення ПДВ

Facebook Поділитись
Експортерам потрібна підтримка держави: нові логістичні маршрути та своєчасне повернення ПДВ

Експорт  у березні скоротився в порівнянні із лютим на 50% та становив 2,7 млрд. доларів. Експорт металів практично припинився, а продукції АПК – знизився вчетверо. Такі дані дослідження Центру економічної стратегії. 

Про загрозу значного падіння експорту  УСПП попереджав ще від початку війни, адже морська блокада та обстріли півдня України російськими військами унеможливлюють торгівлю морем. Раніше на ці шляхи припадало до 60% всього українського експорту і зернові тут займали значну частку. Наразі об’єктивно йде переорієнтація на автоперевезення через західні кордони України, проте пропускна можливість цього напрямку явно недостатня.

Український союз промисловців і підприємців провів нещодавно засідання ділової ради Україна-Литва, на якій звернувся до європейських колег із закликом продумати нові логістичні маршрути із використанням литовських терміналів. У продовження цієї теми варто зазначити, що також відбулися урядові перемовини та є попередній план використання залізничного перевезення литовськими потягами для експорту українського зерна врожаю 2021.

Окрім того, актуальними для експортерів – металургів та аграріїв – залишається питання відшкодування ПДВ. Наразі нардепи консультуються із урядом, експертами щодо надання такої можливості стратегічним підприємствам.  Це важливо, адже йдеться про обігові  кошти, яких не вистачає.

«Не можна допустити подальшого скорочення виробництва чи експорту, бо це означатиме зниження податкових відрахувань та валютної виручки» ,- прокоментували в УСПП.

Нагадаємо, на базі ділового союзу створено Антикризовий штаб допомоги бізнесу і промисловості. До нього ввійшли представники уряду, обласних військових адміністрації, Національного банку України, провідних промислових підприємств, ділові асоціації, Антикризова рада громадських організацій, Національна тристороння соціально-економічна рада. 

Налагодження експортної логістики – одне із ключових питань, яким опікується штаб окрім релокації підприємств. УСПП, ТПП України вже мали перемовини із Єврокомісією щодо спрощення системи транзиту української продукції. Чимало країн вже ввели максимальні послаблення. Проте залишаються невирішені питання сертифікації, зокрема, ветеринарної і т.д. Президент УСПП Анатолій Кінах виступає за зміну політики квот по постачанню продукції українського АПК у бік їх кардинального збільшення, а то і скасування.