
Робоча зустріч із очільником Кабінету Міністрів України відбулася за участі представників роботодавців і профспілок.
Голова Національної тристоронньої соціально-економічної ради Анатолій Кінах підкреслив, що поновлення роботи майданчику для діалогу соціальних партнерів – результат спільних зусиль сторін. Це має принципове значення в контексті виконання Україною як національного, так і міжнародного законодавства в даній сфері. У тому числі - зобов’язань, передбачених в Угоді про асоціацію з ЄС.
Відтак, створюються передумови для ефективного вирішення питань економічного розвитку, регулювання трудових відносин, оплати праці тощо.
«Соціальний діалог в умовах кризових явищ в економіці - це можливість прийняти стратегічні, збалансовані рішення щодо вирішення проблем низької платоспроможності населення, деіндустріалізації, недостатньо високих темпів зростання ВВП», - наголосив Анатолій Кінах.
Він поінформував Прем’єр-міністра про підготовку першого засідання НТСЕР за участі Президента України, широкого кола експертів. Захід планується провести восени цього року, основною темою стане визначення пріоритетів діяльності Національної ради до 2023 року.
Серед них – збереження і розвиток трудового потенціалу країни. За різними оцінками, за кордон виїхало від 5 до 7 млн. економічно активного населення. Роботодавці в Україні вже почали відчувати значний брак працівників певних професій. Проблему посилює і складна демографічна ситуація: низькі темпи народжуваності, зрівняння числа пенсіонерів із працюючими, що надзвичайно тисне на пенсійні фонди тощо.
НТСЕР пропонує уряду разом провести цільове засідання, на якому розробити стимули для національного ринку праці, підготувати засади комплексної державної політики повернення кадрів в Україну. Свої пропозиції ділова спільнота, профспілки вже мають – необхідна позиція Кабміну.
Також на порядку денному – вирішення проблеми деіндустріалізації і відтак скорочення кількості робочих місць, переорієнтація економіки із сировинної на інноваційну та ін.
«Чутливим є питання прискореного росту цін і тарифів, що вже болюче вдарило по кишеням пересічних українців та поставило на межу виживання цілі промислові галузі. Передовсім це агропереробка, виробництво мінеральних добрив (зупинка Одеського припортового заводу), хімпром в цілому», - зазначив голова НТСЕР.
Національна рада пропонує створити експертні робочі групи для постійного моніторингу ситуації і напрацювання засад по мінімізації економічних втрат.
НТСЕР настійливо рекомендує уряду схвалити держбюджет на 2022 разом із Програмою діяльності КМУ. Це дозволить мати більш прогнозований бізнес та інвестиційний клімат в Україні.
Сторони домовилися підтримувати постійні комунікації та розпочати роботу в окреслених напрямках.