
Споживча інфляція в першому півріччі була на рівні 7-9%, а ось у промисловості цей показник вже тоді досягав 40%. Ця загроза сформувалася ще до стрибка цін на енергоносії і була цілком прогнозована. УСПП, інші ділові організації неодноразово звертали увагу уряду на такі дані.
Про це розповів президент УСПП Анатолій Кінах в інтерв’ю каналу Ukrlife TV.
«Були й інші чинники, що вказували на перспективу такої проблеми. Починаючи від безпрецедентної емісії долара, що йде вже другий рік поспіль. По різним оцінкам, Федеральна резервна система США за цей час випустила мінімум 6-7 трлн. доларів. Також ціни на газ в Європі формуються за довгостроковими контрактами, тому деякі прогнози можна було зробити навесні 2021 року. Сьогодні тільки дві країни – Україна та Молдова таких довгострокових контрактів не мають і ми бачимо, з якими проблемами стикнулися», - наголосив лідер ділової спільноти.
За його прогнозами, газ на європейському ринку буде продовжувати дорожчати. Це має врахувати уряд в Програмі своєї діяльності (поки не прийнята) та в проєкті держбюджеті на 2022, що готується в парламенті до другого читання.
«Проєкт бюджету-2022 відірваний від реалій. Мене турбує такий поверхневий рівень розгляду даного документу , що приймається без Програми діяльності Кабміну. Тому що всі ці речі потрібно враховувати в соціальних стандартах, в ресурсних балансах, механізмах підтримки промислових підприємств, збільшувати видобування газу в Україні тощо. Уже другий місяць поспіль інфляція в Україні перевищує 10% - і це справді тривожний показник», - зауважив Анатолій Кінах.
Нагадаємо, через високі ціни на газ збитковими стають цілі галузі – хімічної промисловості (виробництво мінеральних добрив), агропереробка (цукровики), тепличне господарство та ін. Решта сфер також критично енергозалежні. Енергоємність вітчизняної індустрії втричі більша, ніж в ЄС. Відтак, це впливає на конкурентоспроможність української продукції. А ось коштів на модернізацію немає. Існує лише одна програма кредитування, яка не в змозі покрити запити великих заводів, враховуючі довготривалий цикл виробництва.
УСПП, Антикризова рада громадських організацій, а також Національна тристороння соціально-економічна рада вже звернулися до Президента, уряду і парламенту із закликом разом розглянути ситуацію на енергоринку України, тарифні питання, вплив аномального росту цін на газ на промисловість.