
Від початку повномасштабного вторгнення Держстат не публікує даних щодо безробіття. Дослідницька агенція Info Sapiens робить власні оцінки його рівня. Відповідно до них, у лютому 2024 року рівень безробіття в Україні становив 20,9%. Безробіття зростає другий місяць поспіль.
Частка опитаних людей, що змушена економити на їжі — у лютому 2024 року становила 21,1%.
Водночас, з початку 2024 року кількість нових вакансій зростала та навіть перевищила рівень 2021 року. А от кількість резюме суттєво менша за показники 2022 – 2023 років.
Про це йдеться в "Щомісячному макроекономічному та монетарному огляді березень 2024 року" від НБУ.
То в чому ж причина таких різних даних? Чому безробітні не шукають роботи, якої, схоже, є більш, ніж достатньо на українському ринку?
“Підприємства мають дефіцит як кваліфікованих, так і некваліфікованих працівників. Це пов'язано із міграцією частини спеціалістів за кордон як біженців після початку повномасштабного вторгнення рф, а також мобілізаційними завданнями, необхідними для оборони держави. Вті, існує ще одна причина: нам потрібно швидше впроваджувати програми перенавчання і перекваліфікації, бо існує серйозний перекос у сферах зайнятості”, - зазначили в Українському союзі промисловців і підприємців.
УСПП і Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах війни працює в даному напрямку разом із Держпраці та Національним агентством кваліфікацій.
Промисловці і підприємці звернули увагу партнерів, що через війну, розвязану рф проти України, сотні тисяч наших співгромадян втратили житло і майно, переїхали в інші, більш безпечні області України та воліють продовжувати працювати за спеціальністю. Втім, втрата документів про освіту, попередніх (неоцифрованих) записів в трудових книжках тощо – перешкоджають цьому процесу.
Антикризовий штаб запропонував системну співпрацю в полегшенні наданні українцям підтвердження їх професійної кваліфікації, а також розробки стандартів для нових спеціальностей. Цей процес уже розпочато та є вже позитивні результати. За приблизно 9 місяців співпраці роботодавців, Національного агентства кваліфікацій тощо вже видано кілька тисяч кваліфікаційних сертифікатів. Багато з цих спеціалістів пішли працювати в ОПК, що важливо для національної безпеки і оборони від російського агресора.
Загалом же, Україні варто розробити комплексну стратегію повернення українських біженців додому, заохочення цього процесу (довгострокова перспектива), а також вирівнювати розподіл виробничих потужностей по умовно безпечним (тиловим) регіонам. До прикладу, більшість релокованих підприємств осіло в Закарпатській області, яка досить активно створювала необхідну інфраструктуру та надавала підтримку цьому процесу. Проте є й інші області, в яких достатньо ресурсів (приміщень, ділянок, кадрового потенціалу тощо) для того, щоб надати гарні умови для відкриття чи перенесення виробництва.
Це вже спільна робота Уряду, місцевого самоврядування, територіальних громад.
Нагадаємо, УСПП став підписантом спільної Заяви з КМУ щодо розвитку економіки і виробництва в Україні, і зі свого боку розпочав вже конкретні заходи з реалізації ініціативи і Указів Президента щодо запуску економічної платформи “Зроблено в Україні”.