
Йдеться про так зване «цифрове будівництво», за якого деталізовані проєкти нових споруд (школи, житлові будинки і т.д.) розробляються за допомогою інтерактивних систем, а потім швидко втілюються в життя. Досвід таких панельних конструкцій литовці вже впроваджують в Швеції, Норвегії, Фінляндії.
Про це йшлося на засіданні двосторонньої Українсько-литовської ділової ради. Організаторами виступили УСПП та Конфедерація промисловців Литви, серед учасників – більше 150 компаній та асоціацій з обох країн, Надзвичайні і Повноважні посли України, Литви, представники литовського уряду, українського парламенту тощо.
Головним питанням порядку денного заходу стало посилення ділової співпраці в умовах воєнної агресії рф проти України, повоєнне відновлення економіки України, її інфраструктури.
Далюс Гедвілас, віце-президент Конфедерації промисловців Литви, президент Асоціації будівельників Литви, розповів про можливості швидкого зведення панельних будинків в Україні.
На його погляд, наразі потрібно сконцентруватися на співпраці із конкретними містами – наприклад, Бучею, Миколаєвом і т.д. – та підписати відповідні договори.
Литовці розробили б цифровий проєкт будівництва визначеної кількості багатоповерхівок, об’єктів соціальної інфраструктури тощо. При цьому пропонується відібрати групу українських спеціалістів, котрі не є військовозобов’язаними, та провести очне їх навчання в Литві відповідним технологіям.
«Це полегшило б наші комунікації на етапі імплементації відповідних проєктів відбудови чи реконструкції», - повідомив литовський колега.
При цьому Далюс Гедвілас підкреслив, що краще відмовитися від ідеї спорудження тимчасового житла на користь міцних будинків на роки.
Цю думку підтримав і Борис Голденштейн, генеральний директор та власник Інвестиційно-девелоперського холдингу «ЗЕЗМАН» (ZEZMAN, Одеса).
«Треба будувати в дуже стислі терміни, але якісне житло для українців, що втратили свої домівки», - вважає він.
Нагадаємо, Україна оголосила про програму відшкодування за зруйноване війною житло.
За оцінками міністерства розвитку громад та територій, в Україні майже 6,8 тис. зруйнованих або пошкоджених через війну будівель.
УСПП приділяє цьому питанню велику увагу, адже від швидкості та якості відбудови залежатиме і повернення біженців з ЄС, Канади, США назад до України. За даними ООН, до 4 млн. українців знайшли тимчасовий притулок в країнах ЄС. Ще 6-7 млн українців стали внутрішніми переселенцями.