Медична спільнота та експерти звернуться до Президента щодо необхідних змін в системі охорони здоров’я

Facebook Поділитись
Медична спільнота та експерти звернуться до Президента щодо необхідних змін в системі охорони здоров’я

Представники фармацевтичних, страхових, медичних асоціацій, Національної академії медичних наук, лікарської та наукової громади виступили за прискорення розробки щорічної Національної доповіді про стан здоров’я населення та ефективність функціонування системи охорони здоров'я України. Нагадаємо, за вимогами ВООЗ така доповідь повинна формуватися щорічно, і обов’язково – із науковим супроводом. 

Про це йшлося на засіданні Координаційної ради Платформи Національної стратегії охорони здоров’я країни (ПНСОЗУ) за участі медичної спільноти, представників Офісу президента, знаних фармкомпаній – «Фармак» і ін., громадських організацій. 

Учасники відзначили: попри наявність відповідного доручення уряду щодо створення робочої групи по розробці доповіді, Міністерство охорони здоров’я не поспішало налагодити роботу із академією медичних наук. Поза тим, академіки та запрошені спеціалісти вже почали працювати над документом. У квітні ц.р. бюро Президії Академії медичних наук розглянуло проблему підготовки доповіді, створило відповідну робочу групу. 

Відтак, пропонують після формування коаліційного уряду домогтися від останнього спільного засідання та постанови за його результатами про формування і публікацію Національної доповіді. 

«Йдеться про комплексний інтегральний аналіз не лише стану здоров’я населення, але й ефективності функціонування системи охорони здоров’я - без політизації, без штампів. Крім того,  питання, яке ми сьогодні розглядаємо, повинно бути максимально зрозумілим не тільки владним структурам, але і всьому нашому суспільству», - каже співголова Координаційної ради ПНСОЗУ, президент УСПП Анатолій Кінах.

Багато уваги в рамках засідання приділялося поточній ситуації в медицині. 

«Фінансування сфери недостатнє – замість 3% потрібно 5-7%. Чотири роки вузи не випускають низку спеціальностей, які потрібні – у тому числі медико-профілактичного фаху. Стан здоров’я працездатного населення також бажає ліпшого. Хоча комплексної загальнонаціональної статистики немає, проте все ж відомі цифри: кожен третій не доживає до 65-річного віку. Не знижується рівень смертності від серцево-судинних хвороб, і тут вже питання до ефективності програм МОЗ, запроваджених в останні роки», - підкреслили учасники засідання. 

Директор Інституту серця, доктор медичних наук Борис Тодуров розповів: за останні 3 роки ВООЗ опустила Україну в світовому рейтингу на 50 пунктів (враховує доступ до медицини, тривалість життя, рівень смертності і тд.). 

«Без трансплантації в Україні вмирає 9 людей щодня, ще 12 – від туберкульозу. Я нещодавно був в одному із райцентрів України, там в районній лікарні працює 1 хірург і 1 анестезіолог. 5 років без відпустки, бо ніким замінити. Все, що треба знати про стан медичної сфери», - каже експерт.  

 Учасники Координаційної ради  визначили підготовку Національної доповіді своєю найголовнішою справою на найближчий період, оскільки показники здоров’я, демографічного стану  населення країн стрімко погіршуються. За даними експертів, в Україні народжуваність впала до 300 тис. – підсумок минулого року. Так, за перший квартал 2019 р. на сто померлих припадає всього 57 новонароджених. 

« У Польщі цей показник – 100 і 93 відповідно. Тобто, проблеми є не тільки в нас, але не в таких катастрофічних масштабах. Плюс додати сюди і великі темпи трудової міграції», - каже Анатолій Кінах. 

На засіданні було вирішено підготувати та передати в Офіс президента спільну позицію медичної спільноти щодо засад Стратегії розвитку системи охорони здоров’я в країні, пропозиції щодо кандидатур на посаду очільника МОЗ. 

Координаційна рада невдовзі оприлюднить своє звернення до Президента України, новообраної Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо підготовки Національної доповіді, розвитку медичної науки та освіти.

Також було вирішено у вересні цього року провести розширений форум «Трансформація України. Сектор «Охорона здоров’я», на який запросити депутатів та урядовців. Очікується, що до того часу вже буде сформовано Кабінет міністрів, а Рада перейде від організаційних питань до практичної роботи.