На фоні своїх поразок на фронті російський агресор руйнує мирну інфраструктуру України

Facebook Поділитись
На фоні своїх поразок на фронті російський агресор руйнує мирну інфраструктуру України

Російський агресор активізував тактику масованих обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також об’єктів ІТ-інфраструктури, які обслуговують її.

Відтак, є потреба кращого захисту критично важливих об’єктів. У цьому необхідно об’єднувати зусилля із міжнародними партнерами.

«Об’єкти військової, транспортної та енергетичної інфраструктури – в пріоритеті», - прокоментував президент Українського союзу промисловців і підприємців, секретар РНБОУ в 2005-2006 рр. Анатолій Кінах.

Раніше урядовими структурами було озвучено, що внаслідок ракетних ударів рф минулого тижня пошкоджено 30% енергетичної інфраструктури України.

«Не варто називати такі цифри, тим паче, що у багатьох випадках ушкодження завдяки високопрофесійній роботі наших енергетиків усуваються впродовж доби. Одночасно варто розуміти небезпеку плану ворога напередодні зимового періоду і вжити заходів, щоб мінімізувати ризики», - зазначив Анатолій Кінах.

Перший ризик – це власне енергозабезпечення самої України. Не секрет, що опалювальний сезон 2022/2023 в умовах війни та високої вартості газу буде складним. Україні слід збільшувати видобуток власного блакитного палива, на чому наполягає УСПП в комунікаціях із урядом («Укргазвидобування» на 100% є державною компанією). Також важливо мати чіткі плани дій в разі припинення транзиту природного газу через ГТС України.

Поле для маневру дає фінансова підтримка від урядів дружніх країн. Днями стало відомо, що Канада підписала першу гарантію на 36,5 млрд євро - поруч з іншими країнами, щоб підтримати кредит ЄБРР для "Нафтогазу" на 300 млн євро і підтримати критично важливу закупівлю газу.

Тим часом Британія надає гарантію на 54,4 млн євро для кредиту ЄБРР для "Укренерго", що допоможе гарантувати роботу української енергосистеми.

Другий ризик – росія нищенням української енергетичної інфраструктури хоче у тому числі запобігти можливості транспортувати нашу еелектроенергію  до країн ЄС. Тиждень тому після обстрілів Україна зупинила експорт електроенергії, щоб стабілізувати свою систему.

Нагадаємо, цьогоріч Україна приєдналася до об'єднаної енергосистеми континентальної Європи ENTSO-E і з червня активно продавала електроенергію на міждержавних аукціонах. За 3 місяці прибуток становив більше 4,4 млрд. грн.

Окупація російськими військами Запорізької АЕС, їх маніпуляції із обладнанням, персоналом і зупинкою живлення реакторів – це також частина атаки на енергосистему України. Адже до 20% української електроенергії вироблялося саме Запорізькою АЕС.

Якщо Україна не експортуватиме електрику до ЄС, нашим європейським партнерам стане важче заміщати традиційні нафту і газ, які є предметом постійного шантажу з боку кремля.

«Маємо показати себе сильним партнером для Євросоюзу, диверсифікувати виробництво електроенергії, по можливості відновлювати експорт, домагатися тотальної ізоляції рф як країни-спонсора тероризму та, відповідно, повної відмови в ЄС від її нафти і газу», - наголосив Анатолій Кінах.

Саме статус рф як країни-спонсора тероризму чи країни з терористичним режимом, закріплений рішеннями ООН, Європарламентом/Радою ЄС, Сенатом/Держдепом США – зруйнує плани росії щодо повернення до енергетичного шантажу.

«Сьогодні в багатьох містах України і Києві в тому числі є жертви серед мирного населення. Ці люди загинули від російських ракет. З терористами не може бути розмови – лише спільна протидія всього цивілізованого світу і жорстке покарання», - підсумував лідер ділової спільноти України.